Themes - Twenty Seventeen - en to ro translation catalogue (86 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
ro: Twenty Seventeen îți aduce site-ul la viață cu antet video și imagini reprezentative captivante. Cu un accent pe site-uri de afaceri, tema conține atât secțiuni multiple pe pagina din față, cât și piese, meniuri de navigare și sociale, un logo și multe altele. Personalizează grila sa asimetrică cu o paletă de culori personală și evidențiază conținutul tău media cu ajutorul formatelor de articol. Tema noastră implicită pentru 2017 funcționează minunat în multe limbi, pe orice dispozitiv și e accesibilă tuturor, indiferent de abilități.

en: Contact us
ro: Contactează-ne

en: We are proud to serve outstanding clients.
ro: Suntem mândri să ne servim clienții de seamă.

en: Contact Us
ro: Contactează-ne

en: Video Production
ro: Producție video

en: Marketing &amp; SEO
ro: Marketing și SEO

en: Content Strategy
ro: Strategie pentru conținut

en: Web Development
ro: Dezvoltare web

en: Services
ro: Servicii

en: Strategy
ro: Strategie

en: Images with Link
ro: Imagini cu legătură

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
ro: Ai nevoie de un site web? Ți-l oferim. Echipa noastră de design va crea un design uimitor pentru a-ți transforma brandul.

en: Web Design
ro: Design web

en: White border
ro: Chenar alb

en: See Case Study
ro: Vezi studiul de caz

en: Images with Text and Link
ro: Imagini cu text și legătură

en: Our Services
ro: Serviciile noastre

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
ro: Atragi potențiali clienți cu campanii de marketing care funcționează

en: Large Heading with Button
ro: Subtitlu mare cu buton

en: Footer
ro: Subsol

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
ro: Adaugă piese aici pentru a apărea în bara laterală în articole de blog și în pagini de arhivă.

en: Blog Sidebar
ro: Bară laterală blog

en: Scroll down to content
ro: Derulează în jos la conținut

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
ro: Cafea

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
ro: Sandviș

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
ro: Expreso

en: Pause background video
ro: Oprește videoul de fundal

en: Play background video
ro: Rulează videoul de fundal

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
ro: Substituent %s secțiune Pagina din față

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
ro: Când e ales aranjamentul pe două coloane, titlul paginii se află într-o coloană iar conținutul este în cealaltă.

en: Next Post
ro: Articolul următor

en: Posts
ro: Articole

en: Tags
ro: Etichete

en: Categories
ro: Categorii

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
ro: <span class="screen-reader-text">Publicat pe</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
ro: de %s

en: Please define an SVG icon filename.
ro: Te rog definește un nume de fișier pentru iconul SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
ro: Te rog definește parametrii impliciți sub forma unui tablou.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
ro: Alege pagini din listele derulante pentru a fi evidențiate în fiecare dintre zone. Adaugă o imagine la o secțiune prin setarea imaginii reprezentative în editorul paginii. Secțiunile goale nu se vor afișa.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
ro: Conținut pentru secțiunea %d din pagina din față

en: Two Column
ro: Două coloane

en: One Column
ro: O coloană

en: Page Layout
ro: Aranjament pagină

en: Theme Options
ro: Opțiuni temă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Light
ro: Luminoasă

en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

en: Default Header Image
ro: Imagine antet implicită

en: Footer 2
ro: Subsol 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
ro: Adaugă piese aici ca să apară în subsol.

en: Footer 1
ro: Subsol 1

en: Top Menu
ro: Meniul de sus

en: Reply
ro: Răspunde

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: N-am găsit nimic

en: Previous Post
ro: Articolul anterior

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

[ctx: submit button]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ro: Caută...

[ctx: label]
en: Search for:
ro: Caută după:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate de căutare pentru: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ro: Continuă lectura<span class="screen-reader-text"> „%s”</span>

en: Dark
ro: Întunecată

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Seventeen necesită măcar WordPress versiunea 4.3. Tu rulezi versiunea %s. Te rog actualizează și încearcă din nou.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ro: Editează<span class="screen-reader-text"> „%s”</span>

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Menu
ro: Meniu

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Collapse child menu
ro: Restrânge meniul copil

en: Expand child menu
ro: Extinde meniul copil

en: Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Footer Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale în subsol

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: %1$s răspuns la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s răspunsuri la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de răspunsuri la &bdquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un răspuns la &bdquo;%s&rdquo;

en: Page
ro: Pagină

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/
