Themes - Twenty Nineteen - en to vi_VN translation catalogue (74 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
vi_VN: Giao diện mặc định năm 2019 được thiết kế để thể hiện sức mạnh của trình soạn thảo block mới. Hỗ trợ tùy chỉnh style cho tất cả block mặc định, và được xây dựng để những gì bạn sửa là những gì bạn sẽ thấy trên web. Giao diện 2019 được thiết kế để phù hợp với nhiều loại website, từ blog ảnh, cửa hàng kinh doanh mới mở cho tới tổ chức phi lợi nhuận. Cung cấp khoảng không gian rộng cùng kiển font tiêu đề có nét và kiểu chữ gọn gàng, bạn sẽ thấy nó hiển thị tốt trên mọi màn hình.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Nineteen
vi_VN: 2019

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Đăng trong</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Đăng trong</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
vi_VN: Nổi bật

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Twenty Nineteen yêu cầu phiên bản WordPress 4.7 trở lên. Bạn đang sử dụng phiên bản %s. Hãy nâng cấp và thử lại.

en: Back
vi_VN: Trở lại

en: More
vi_VN: Xem thêm

en: Apply a filter to featured images using the primary color
vi_VN: Áp dụng bộ lọc cho ảnh đại diện sử dụng màu chính

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
vi_VN: Áp dụng màu riêng cho nút ấn, liên kết, ảnh đại diện,...

[ctx: primary color]
en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

[ctx: primary color]
en: Default
vi_VN: Mặc định

en: White
vi_VN: Trắng

en: Huge
vi_VN: Rất lớn

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Footer Menu
vi_VN: Menu cuối trang

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
vi_VN: Kích thước đầy đủ

en: Page
vi_VN: Trang

en: Add widgets here to appear in your footer.
vi_VN: Thêm widget ở đây để hiển thị ở cuối trang.

en: Footer
vi_VN: Cuối trang

en: Primary Color
vi_VN: Màu chính

en: No comments
vi_VN: Chưa có bình luận

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
vi_VN[0]: %d bình luận

en: View more posts
vi_VN: Xem thêm bài viết

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

en: Top Menu
vi_VN: Menu trên cùng

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Không thấy nội dung tìm kiếm. Hãy thử tìm kiếm khác.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

note: translators: 1: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không có kết quả

en: Previous post:
vi_VN: Bài cũ hơn:

en: Previous Post
vi_VN: Bài cũ hơn

en: Next post:
vi_VN: Bài tiếp theo:

en: Next Post
vi_VN: Bài tiếp theo

en: Older posts
vi_VN: Bài cũ hơn

en: Newer posts
vi_VN: Bài mới hơn

en: Tags:
vi_VN: Thẻ từ khóa:

en: Posted in
vi_VN: Đăng trong

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Đăng bình luận<span class="screen-reader-text"> trong %s</span>

en: Posted by
vi_VN: Đăng bởi

en: Archives:
vi_VN: Lưu trữ:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
vi_VN: Bài viết trong %s:

en: Post Type Archives:
vi_VN: Bài viết:

en: Daily Archives:
vi_VN: Bài viết đăng ngày:

en: Monthly Archives:
vi_VN: Bài viết đăng trong tháng:

en: Yearly Archives:
vi_VN: Bài viết đăng trong năm:

en: Author Archives:
vi_VN: Bài viết của tác giả:

en: Tag Archives:
vi_VN: Bài viết có từ khóa:

en: Category Archives:
vi_VN: Bài viết trong chuyên mục:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
vi_VN: Sửa <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến phần nội dung

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu mạng xã hội

en: Primary
vi_VN: Chính

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
vi_VN: Tự hào cung cấp bởi %s.

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép bình luận.

en: Next
vi_VN: Trang sau

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Comments
vi_VN: Bình luận

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s trả lời trong &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận trong &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Join the Conversation
vi_VN: Tham gia bình luận

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn cần chờ duyệt.

en: Edit
vi_VN: Sửa

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s vào lúc %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
vi_VN: %s <span class="screen-reader-text says">bình luận:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không thể tìm thấy dữ liệu cần thiết tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm Phát Triển WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/
