Plugins - Redux Framework - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (867 entries)

en: %s CDN unavailable.  Some controls may not render properly.
ru: %s CDN недоступен.  Некоторые элементы управления могут отображаться неправильно.

en: %s already exists in your file queue.
ru: %s уже существует в вашей очереди файлов.

en: <strong>Redux is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ru: <strong>Redux активирован! </strong> Каждый сайт в вашей сети должен быть подключен индивидуально администратором этого сайта.

en: A preview of the selected image will appear underneath the select box.
ru: Предварительный просмотр выбранного изображения появится под полем выбора.

en: A100 Material Design Colors.
ru: Цвета материального дизайна A100

en: ACE Editor
ru: ACE Редактор

en: API Key
ru: Ключ API

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Accordion Section One
ru: Первая секция аккордеона

en: Accordion Section Two (no subtitle)
ru: Вторая секция аккордеона (без подзаголовка)

en: Action needed to continue using the template library.
ru: Для продолжения использования библиотеки шаблонов необходимо принять меры.

en: Active
ru: Активен

en: Add
ru: Добавить

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add Date
ru: Добавить дату

en: Add Font
ru: Добавить шрифт

en: Add Icon
ru: Добавить иконку

en: Add More
ru: Добавить ещё

en: Add or Upload File(s)
ru: Добавить или загрузить файл(ы)

en: Add/Edit Gallery
ru: Добавить/Изменить галерею

en: Additional Types
ru: Дополнительные типы

en: Address
ru: Адреса

en: Advanced Features
ru: Расширенные возможности

en: Alert
ru: Предупреждение

en: All
ru: Все

en: All Defaults Restored!
ru: Восстановлены значения по умолчанию!

en: All HTML will be stripped
ru: Весь HTML будет удален

en: All Material Design Colors.
ru: Цвета всех материальных дизайнов

en: Allow your users to choose the spacing or margin they want.
ru: Предоставьте пользователям возможность выбрать нужный интервал или отступ.

en: Allow your users to choose width, height, and/or unit.
ru: Предоставьте пользователям возможность выбирать ширину, высоту и/или единицу измерения.

en: Also called a "fold" parent.
ru: Также называется "сложным" родителем.

en: Alternative media field which allows for multi selections
ru: Альтернативное медиа-поле, позволяющее выбирать несколько вариантов

en: An unknown error occurred. Please try again.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Пожалуйста, повторите попытку.

en: And now you can add more fields below and outside of the indent.
ru: Сейчас вы можете добавить больше полей внизу и вне отсупа.

en: Are you sure?  Resetting will lose all custom values.
ru: Вы уверены? Сброс приведет к потере всех пользовательских значений.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
ru: Вы уверены? Сброс приведет к потере всех пользовательских значений в этом разделе.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
ru: Вы уверены? Сброс удалит все индивидуальные настройки!

en: Attachment does not exist.
ru: Вложение отсутствует.

en: Automated updates
ru: Авто. обновления

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Background Attachment
ru: Привязка фона

en: Background Position
ru: Позиция фона

en: Background Repeat
ru: Повтор фона

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Backup Font Family
ru: Резервный шрифт

en: Basic Checkbox field.
ru: Базовое поле Checkbox.

en: Basic Field
ru: Базовое поле

en: Basic Fields
ru: Базовые поля

en: Basic Radio Button field.
ru: Базовое поле радио кнопки

en: Basic Required Example
ru: Пример базового требования

en: Basic Text Field
ru: Базовое текстовое поле

en: Basic field with no subsections.
ru: Базовое поле без подразделов.

en: Basic fields as subsections.
ru: Базовые поля в виде подразделов.

en: Basic media uploader with disabled URL input field.
ru: Основной медиа загрузчик с полем ввода URL отключен.

en: Bitbucket square
ru: Bitbucket в круге

en: Bitcoin
ru: Биткойн

en: Blur
ru: Размытие

en: Blur Radius
ru: Радиус размытия

en: Blur Radius
ru: Радиус размытия

en: Body
ru: Основная часть

en: Body Background
ru: Фон основной части

en: Body Border Option
ru: Опция границы тела

en: Body Font
ru: Шрифт раздела body

en: Body background with image, color, etc.
ru: Фон страницы с изображением, цветом и т.д.

en: Bold 700
ru: Жирный 700

en: Bold 700 Italic
ru: Жирный 700 курсив

en: Border
ru: Рамка

en: Border Box
ru: Рамка блока

en: Border style
ru: Стиль рамки

en: Both Sidebars
ru: Обе области виджетов

en: Both time and date have min and max values.
ru: И время, и дата имеют минимальное и максимальное значения.

en: Bottom
ru: Снизу

en: Box Shadow
ru: Тень блока

en: Browser
ru: Браузер

en: Build better sites in WordPress fast!
ru: Создавайте лучшие сайты на WordPress быстро!

en: Button Set
ru: Настройки кнопки

en: Button Set Option
ru: Опция настройки кнопки

en: Button Set, Multi Select
ru: Настройка кнопки, мультивыбор

en: By
ru: От

en: CI Testing File
ru: Файл тестирования CI

en: CSS Code
ru: Код CSS

en: Callback
ru: Обратная связь

en: Cancel
ru: Отмена

en: Capabilities Select Option w/ AJAX Loading
ru: Возможность выбора опции с AJAX-загрузкой

en: Categories Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора категорий

en: Categories Select Option
ru: Настройка выбора категорий

en: Center Bottom
ru: По центру внизу

en: Center Center
ru: В самом центре

en: Center Top
ru: По центру вверху

en: Cheatin&#8217; eh?
ru: Мухлюешь?

en: Checkbox
ru: Чекбокс

en: Checkbox Option
ru: Опция флажка

en: Child template Directory.
ru: Директория дочерней темы.

en: Child template URI.
ru: URI дочерней темы.

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose Font file or ZIP of font files.
ru: Выбрать файл шрифта или ZIP архив с шрифтами.

en: City
ru: Город

en: Clear Gallery
ru: Очистить галерею

en: Click <code>On</code> to see another set of options appear.
ru: Щелкните <code>On</code>, чтобы увидеть другой набор опций.

en: Click <code>On</code> to see the text field appear.
ru: Нажмите <code>On</code>, чтобы появилось текстовое поле.

en: Click an icon to activate it, drag and drop to change the icon order.
ru: Щелкните значок, чтобы активировать его, перетащите его, чтобы изменить порядок расположения значков.

en: Click any button to show different fields based on their <code>required</code> statements.
ru: Щелкните на любой кнопке, чтобы показать различные поля в соответствии с их <code>обязательными</code> утверждениями.

en: Click here to activate the sample config file.
ru: Нажмите здесь для активирования демонстрационных настроек.

en: Click the Add Date button above to fill out this field.
ru: Для заполнения этого поля нажмите кнопку Добавить дату, расположенную выше.

en: Click the Add Date button to add the current date into the text field below.
ru: Нажмите кнопку Добавить дату, чтобы добавить текущую дату в расположенное ниже текстовое поле.

en: Color
ru: Цвет

en: Color Field
ru: Поле выбора цвета

en: Color Gradient
ru: Градиент цвета

en: Color Palette
ru: Цветовая палитра

en: Color Palette Control
ru: Управление цветовой палитрой

en: Color RGBA
ru: Цвет RGBA

en: Color Schemes
ru: Цветовые схемы

en: Color Selection
ru: Выбор цвета

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Contain
ru: Вместить

en: Content Box
ru: Блок контента

en: Control which icons are displayed and their urls on the %1$sssettings page%2$s
ru: Управление отображением иконок и их адресов на странице %1$sssettings page%2$s

en: Conversion complete.  Refreshing page...
ru: Преобразование завершено. Перезагрузка страницы...

en: Converting font file(s)...
ru: Преобразование файла(ов) шрифтов...

en: Cool Options
ru: Классные опции

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy to Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Country
ru: Страна

en: Cover
ru: Обложка

en: Create Widget Area
ru: Создать область виджета

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images using the WordPress native uploader
ru: Создайте новую галерею, выбрав существующие или загрузив новые изображения с помощью собственного загрузчика WordPress

en: Cross Box Required
ru: Необходим перекрестный блок

en: Custom Field Callback
ru: Пользовательская функция обратного вызова поля

en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

en: Custom Fonts Typography
ru: Типография пользовательского шрифта

en: Custom HTML Allowed (wp_kses)
ru: Разрешен пользовательский HTML (wp_kses)

en: Customizer Only
ru: Только кастомайзер

en: Customizer Only Option
ru: Опции только для кастомайзера

en: Customizing
ru: Настройка

en: Customizing &#9656; %s
ru: Настройка &#9656; %s

en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

en: Data directory
ru: Каталог данных

en: Data transmit
ru: Передача данных

en: Date
ru: Дата

en: Date / Time
ru: Дата / Время

en: Date / Time Picker
ru: Выбор даты/времени

en: Date Option
ru: Опция даты

en: Date only input
ru: Ввод только даты

en: Debug information for the %s Redux instance.
ru: Отладочная информация для экземпляра %s Redux.

en: Debug information specific to Redux Framework.
ru: Отладочная информация, специфичная для Redux Framework.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Define and reorder these however you want.
ru: Определите и переупорядочьте их по своему усмотрению.

en: Delete
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Description Here
ru: Описание Здесь

en: Design Fields
ru: Поля дизайна

en: Developer Mode Enabled
ru: Режим Разработчика

en: Did I install this?
ru: Это я установил?

en: Did you know that Redux sets a global variable for you? To access any of your saved options from within your code you can use your global variable: $%1$s
ru: Знаете ли вы, что в Redux для вас устанавливается глобальная переменная? Чтобы получить доступ к любой сохраненной опции из кода, можно использовать глобальную переменную: $%1$s

en: Did you know that Redux sets a global variable for you? To access any of your saved options from within your code you can use your global variable: $s
ru: Знаете ли вы, что Redux устанавливает для вас глобальную переменную? Чтобы получить доступ к любой сохраненной опции из кода, можно использовать глобальную переменную: $s

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Dimensions (Width) Option
ru: Опция размеров (ширина)

en: Dimensions (Width/Height) Option
ru: Опция размеров (ширина/высота)

en: Disable
ru: Запретить

en: Disable Field
ru: Отключить поле

en: Disable Panel Demo
ru: Выключить демонстрацию панели

en: Disable Section
ru: Отключить раздел

en: Disabling
ru: Отключение

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Dismiss this notice
ru: Закрыть это сообщение

en: Display social media links
ru: Отображение ссылок на социальные сети

en: Display when the split argument is set to false
ru: Отображается, когда аргумент разделителя имеет значение false

en: Display when the split argument is set to true.
ru: Отображается, когда аргумент разделителя имеет значение true.

en: Displays the "E-mail address" set in Settings > General. This data is retrieved from the "admin_email" record in the wp_options table.
ru: Отображает "Адрес электронной почты", заданный в разделе Настройки > Общие. Эти данные извлекаются из записи "admin_email" в таблице wp_options.

en: Displays the "Encoding for pages and feeds" set in Settings > Reading. This data is retrieved from the "blog_charset" record in the wp_options.
ru: Отображает "Кодировку для страниц и лент", установленную в разделе Настройки > Чтение. Эти данные извлекаются из записи "blog_charset" в wp_options.

en: Displays the "Site Title" set in Settings > General. This data is retrieved from the "blogname" record in the wp_options table.
ru: Отображает "Заголовок сайта", заданный в разделе Настройки > Общие. Эти данные извлекаются из записи "blogname" в таблице wp_options.

en: Displays the "Site address (URL)" set in Settings > General. This data is retrieved from the "home" record in the wp_options table.
ru: Отображает "Адрес сайта (URL)", заданный в разделе Настройки > Общие. Эти данные извлекаются из записи "home" в таблице wp_options.

en: Displays the "Tagline" set in Settings > General. This data is retrieved from the "blogdescription" record in the wp_options table.
ru: Отображает "Заголовок", установленный в разделе Настройки > Общие. Эти данные извлекаются из записи "blogdescription" в таблице wp_options.

en: Displays the "WordPress address (URL)" set in Settings > General. This data is retrieved from the "siteurl" record in the wp_options table. Consider using *root_url* instead, especially for multi-site configurations using paths instead of subdomains (it will return the root site not the current sub-site).
ru: Отображает "Адрес WordPress (URL)", заданный в разделе Настройки > Общие. Эти данные извлекаются из записи "siteurl" в таблице wp_options. Рассмотрите возможность использования *root_url* вместо этого, особенно для многосайтовых конфигураций, использующих пути вместо поддоменов (будет возвращаться корневой сайт, а не текущий подсайт).

en: Displays the Atom feed URL (/feed/atom).
ru: Отображает URL Atom-ленты (/feed/atom).

en: Displays the Content-Type of WordPress HTML pages (default: "text/html"). This data is retrieved from the "html_type" record in the wp_options table. Themes and plugins can override the default value using the pre_option_html_type filter.
ru: Отображает тип содержимого HTML-страниц WordPress (по умолчанию: "text/html"). Эти данные извлекаются из записи "html_type" в таблице wp_options. Темы и плагины могут переопределить значение по умолчанию с помощью фильтра pre_option_html_type.

en: Displays the Pingback XML-RPC file URL (xmlrpc.php).
ru: Отображает URL-адрес файла Pingback XML-RPC (xmlrpc.php).

en: Displays the RDF/RSS 1.0 feed URL (/feed/rfd).
ru: Отображает URL-адрес фида RDF/RSS 1.0 (/feed/rfd).

en: Displays the RSS 0.92 feed URL (/feed/rss).
ru: Отображает URL-адрес канала RSS 0.92 (/feed/rss).

en: Displays the RSS 2.0 feed URL (/feed).
ru: Отображает URL-адрес канала RSS 2.0 (/feed).

en: Displays the WordPress Version you use. This data is retrieved from the $wp_version variable set in wp-includes/version.php.
ru: Отображает используемую версию WordPress. Эти данные извлекаются из переменной $wp_version, установленной в файле wp-includes/version.php.

en: Displays the comments Atom feed URL (/comments/feed).
ru: Отображает URL Atom-ленты комментариев (/comments/feed).

en: Displays the comments RSS 2.0 feed URL (/comments/feed).
ru: Отображает URL ленты комментариев RSS 2.0 (/comments/feed).

en: Displays the language of WordPress.
ru: Отображает язык WordPress.

en: Displays the primary CSS (usually style.css) file URL of the active theme.
ru: Отображает URL-адрес основного CSS-файла (обычно style.css) активной темы.

en: Displays the stylesheet directory of the active theme.
ru: Отображает каталог таблиц стилей активной темы.

en: Displays true/false check if WordPress is running in multisite mode.
ru: Отображает проверку true/false, работает ли WordPress в мультисайтовом режиме.

en: Displays true/false check if the Text Direction of WordPress HTML pages is left instead of right.
ru: Отображает проверку на true/false, если направление текста HTML-страниц WordPress установлено слева, а не справа.

en: Divide
ru: Разделить

en: Documentation
ru: Документация

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Double
ru: Двойная

en: Download
ru: Загрузить

en: Downloading Google Fonts...
ru: Загрузка шрифтов Google...

en: Editor
ru: Редактор

en: Editor - Full Width
ru: Редактор - Полная ширина

en: Editor w/o Media Button
ru: Редактор без кнопки загрузки медиафайлов

en: Editors
ru: Редакторы

en: Elusive Icons Select Option
ru: Опция выбора Elusive иконок

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Panel Demo
ru: Включить демонстрацию панели

en: Enabled
ru: Влючено

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ru: Нравится %1$s? Поставьте нам %2$s. Мы очень ценим вашу поддержку!

en: Enter <code>1</code> and click <strong>Save Changes</strong> for an error message, or enter <code>2</code> and click <strong>Save Changes</strong> for a warning message.
ru: Введите <code>1</code> и нажмите кнопку <strong>Сохранить изменения</strong> для получения сообщения об ошибке, или введите <code>2</code> и нажмите кнопку  <strong>Сохранить изменения</strong> для получения предупреждения.

en: Enter your address
ru: Введите свой адрес

en: Error
ru: Ошибка

en: Error retrieving stylesheet
ru: Ошибка при извлечении стилей

en: Error: Install URL for Extendify could not be located.
ru: Ошибка: Не удалось найти URL-адрес установки для Extendify.

en: Error: Invalid nonce verification.
ru: Ошибка: некорректная верификация одноразового кода (nonce).

en: Example Text
ru: Пример текста

en: Example description.
ru: Пример описания.

en: Example output:
ru: Пример вывода:

en: Example subtitle.
ru: Пример подзаголовка.

en: Expand
ru: Расширять

en: Export File
ru: Экспорт файла

en: Export Options
ru: Экспорт настроек

en: Extendify activation failed.
ru: Активация Extendify не удалась.

en: Extendify installed and activated.
ru: Extendify установлен и активирован.

en: Extensions
ru: Дополнения

en: Facebook square
ru: Facebook в круге

en: Field %1$s could not be displayed. Field type %2$s was not found.
ru: Не удалось отобразить поле %1$s. Тип поля %2$s не найден.

en: Field Description
ru: Описание поля

en: Field Required / Linking
ru: Обязательно поле / Требуемое

en: Field Sanitizing
ru: Очистка поля

en: Field Subtitle
ru: Поле подзаголовка

en: Field Title
ru: Название поля

en: Field Validation
ru: Подтверждение поля

en: Field subtitle
ru: Поле подзаголовка

en: File Permission Issues
ru: Проблемы с правами доступа к файлу

en: File type not recognized.
ru: Тип файла не распознан.

en: File:
ru: Файл:

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find us on LinkedIn
ru: Найдите нас на LinkedIn

en: Fixed
ru: Фиксированная

en: Focus
ru: Фокус

en: Follow us on Twitter
ru: Следите за нами в Twitter

en: Font Color
ru: Цвет Шрифта

en: Font Control
ru: Элемент управления шрифтом

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Subsets
ru: Наборы шрифта

en: Font Weight &amp; Style
ru: Насыщенность (толщина) &amp; стиль шрифта.

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Font script
ru: Скрипт шрифта

en: Font style
ru: Стиль шрифта

en: Font subsets
ru: Подгруппа шрифта

en: Footer Background Color
ru: Цвет фона нижнего колонтитула

en: For full documentation on the this field, visit:
ru: Полная документация по этому полю приведена на сайте:

en: For full documentation on this field, visit:
ru: Для полной документации по этому полю, посетите:

en: For full documentation on validation, visit:
ru: Полная документация по валидации приведена на сайте:

en: Frailty, thy name is woman!
ru: Хрупкость, имя тебе - женщина!

en: From Reach
ru: От достижения

en: From Reach
ru: От достижения

en: Function
ru: Функция

en: Gallery
ru: Галерея

en: Geo
ru: Гео

en: Get an API Key
ru: Получить ключ API

en: Give us a link!
ru: Дайте нам ссылку!

en: Gives you the RGBA color.
ru: Получает цвет RGBA.

en: Go to the %1$s page to add the Redux Social Widget to any active widget area.
ru: Перейдите на страницу %1$s, чтобы добавить социальный виджет Redux в любую активную область виджетов.

en: Google Map API Key
ru: Ключ API карты Google

en: Google Map Usage Limits
ru: Лимиты использования Google карт.

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Google Maps supports 25,000 free map loads per 24 hours for 90 consecutive days.  In the events you run a high volume site, you may need to obtain an API Key to continue using Google Map output beyond the free quota.  To sign up for an API Key, please visit the %1$s site.  For more information about Google Map usage limits, please visit the %2$s guide.
ru: Google Maps поддерживает 25 000 бесплатных загрузок карт в течение 24 часов в течение 90 дней подряд.  Если вы используете сайт с большой нагрузкой, вам может потребоваться получить API-ключ для продолжения использования Google Maps сверх установленной бесплатной квоты.  Для получения ключа API посетите сайт %1$s.  Более подробную информацию о лимитах использования Google Map можно найти в руководстве %2$s.

en: Google Plus square
ru: Google Plus в круге

en: Gradient Angle
ru: Угол градиента

en: Gradient Type
ru: Тип градиента

en: HTML Allowed (wp_kses)
ru: Разрешенные HTML-теги (wp_kses)

en: Header
ru: Шапка

en: Header Border Option
ru: Опция границы шапки

en: Header Gradient Color Option
ru: Опция градиентного цвета шапки

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Here you can copy/download your current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong, or you can use it to restore your settings on this site (or any other site).
ru: Здесь вы можете скопировать/скачать ваши текущие настройки панели управления. Сохраненные настройки могут быть использованы для восстановления конфигурации при любых сбоях или для переноса настроек на другой сайт.

en: Here's a list of all the elusive icons by name and icon.
ru: Вот список всех elusive значков по именам и иконкам.

en: Hint Tooltip Preferences
ru: Параметры всплывающей подсказки

en: Hints
ru: Подсказки

en: Hints are tooltips that popup when %1$s the hint icon, offering addition information about the field in which they appear.  They can be %2$s by using the link below.
ru: Подсказки - это сообщения, которые реагируют на %1$s на значок подсказки и предоставляют дополнительную информацию о поле, в котором они появляются. Они могут быть %2$s по ссылке ниже.

en: Home Layout
ru: Макет главной страницы

en: Home Settings
ru: Настройки главной страницы

en: Horizontal
ru: Горизонтальное смещение

en: Horizontal Length
ru: Длина по горизонтали

en: Horizontal Length
ru: Длина по горизонтали

en: Hover
ru: Наведение

en: I scorn you, scurvy companion!
ru: Я презираю тебя, цирковой товарищ!

en: Icon Select
ru: Выбор значка

en: If the theme is published.
ru: Если тема опубликована.

en: If you are developing offline, please download and install the %s plugin/extension to bypass our CDN and avoid this warning
ru: Если вы ведете разработку в автономном режиме, загрузите и установите плагин/расширение %s, чтобы обойти нашу CDN и избежать этого предупреждения

en: If you are not a developer, your theme/plugin author shipped with developer mode enabled. Contact them directly to fix it.
ru: Если вы не разработчик, автор вашей темы / плагина поставляется с включенным режимом разработчика. Свяжитесь с ними напрямую, чтобы исправить это.

en: If you are submitting to WordPress.org Theme Repository, it is
ru: Если вы отправляете тему в репозиторий тем WordPress.org, то это

en: If you enter an invalid color it will be removed. Try using the text "blue" as a color.  ;)
ru: Если вы введете недопустимый цвет, он будет удален. Попробуйте использовать в качестве цвета текст "blue". ;)

en: If you like
ru: Если вам нравится

en: If you're using the theme 2014, you will be able to see many changes on the current site.
ru: Если вы используете тему 2014, то сможете увидеть множество изменений на текущем сайте.

en: Image Select
ru: Выбор изображения

en: Images Option
ru: Настройки изображений

en: Images Option (with tiles => true)
ru: Опция изображений (с параметром tiles => true)

en: Images Option for Layout
ru: Опция изображений для макета

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт / Экспорт

en: Import Options
ru: Импорт настроек

en: Import from Clipboard
ru: Импорт из буфера обмена

en: Info
ru: Информация

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Input 1
ru: Поле 1

en: Input 2
ru: Поле 2

en: Input 3
ru: Поле 3

en: Install and Activate Extendify
ru: Установить и Активировать Extendify

en: Install process for Extendify failed.
ru: Процесс установки Extendify завершился неудачно.

en: Installation
ru: Установка

en: Invalid HTML color code %1$s. Please enter a valid code. No value was saved.
ru: Неверный HTML-код цвета %1$s. Пожалуйста, введите правильный код. Значение не было сохранено.

en: Invalid HTML was found in this field and has been removed.
ru: В этом поле был найден недопустимый HTML-тег, и оно был удален.

en: Invalid security credential.  Please reload the page and try again.
ru: Недействительные учетные данные безопасности. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте еще раз.

en: Invalid user capability.  Please reload the page and try again.
ru: Недействительные возможности пользователя. Пожалуйста, обновите страницу и попробуйте еще раз.

en: It appears that you have embedded the full Redux package inside your theme. You need only embed the
ru: Похоже, что вы встроили полный пакет Redux в свою тему. Вам нужно внедрить только

en: Items set with a fold to this ID will hide unless this is set to the appropriate value.
ru: Элементы, установленные со ссылкой на этот идентификатор, будут скрываться, если не установить соответствующее значение.

en: JQuery UI Slider Example 1
ru: JQuery UI Слайдер Пример 1

en: JQuery UI Slider Example 2 w/ Steps (5)
ru: Пример JQuery UI ползунка 2 w/ с шагами (5)

en: JQuery UI Spinner Example 1
ru: Пример спиннера JQuery UI 1

en: JQuery UI slider description. Min: 0, max: 300, step: 5, default value: 75
ru: Описание слайдера JQuery UI. Мин: 0, макс: 300, шаг: 5, значение по умолчанию: 75

en: JQuery UI slider description. Min: 1, max: 500, step: 3, default value: 45
ru: Описание ползунка диапазовнов JQuery UI. Минимальное: 1, максимальное: 500, шаг: 3, значение по умолчанию: 45

en: JQuery UI spinner description. Min:20, max: 100, step:20, default value: 40
ru: Описание спиннера JQuery UI. Минимально:20, максимально: 100, шаг:20, значение по умолчанию: 40

en: JS Button
ru: JS кнопка

en: JS Code
ru: JS код

en: JS will be escaped
ru: JS будет исключен

en: Javascript has been successfully escaped.
ru: Javascript был успешно экранирован.

en: Latitude
ru: Широта

en: Layout
ru: Макет

en: Left
ru: Слева

en: Left Bottom
ru: Слева внизу

en: Left Sidebar
ru: Меню слева

en: Left Top
ru: Вверху слева

en: Left center
ru: Слева по центру

en: Left mouse down on top of me to move me!
ru: Наведите левую кнопку мыши на меня, чтобы переместить меня!

en: Legacy Icon Select
ru: Выбор Legacy иконки

en: Letter Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: Like us on Facebook
ru: Нравится нам на Facebook

en: Line Height
ru: Высота строки

en: Link Color
ru: Цвет ссылки

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: LinkedIn square
ru: LinkedIn в круге

en: Links Color Option
ru: Опция цвета ссылок

en: Listing Field
ru: Поле для выбора

en: Live Search
ru: Живой поиск

en: Longitude
ru: Долгота

en: Look, another sample text box.
ru: Смотрите, еще один пример текстового поля.

en: Look, it's on!
ru: Смотрите, началось!

en: Look, it's on! Also hidden child elements!
ru: Смотрите, он включен! Также скрыты дочерние элементы!

en: Margin Bottom
ru: Внешний отступ снизу

en: Margin Top
ru: Внешний отступ сверху

en: Marker Info
ru: Информация о маркере

en: Maximum upload limit of %s reached/exceeded.
ru: Достигнут/превышен максимальный лимит загрузки %s.

en: Maybe not! If you want to see what Redux is all about, click here to %1$sActivate Demo Mode%2$s.
ru: Возможно, нет! Если вы хотите посмотреть, что такое Redux, нажмите здесь, чтобы %1$sАктивировать демонстрационный режим%2$s.

en: Maybe not! These items are using Redux. If you want to keep using them, Redux will need to remain installed and activated.
ru: Возможно, нет! Эти элементы используют Redux. Если вы хотите продолжать использовать их, Redux должен быть установлен и активирован.

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Media No Preview
ru: Медиа без предварительного просмотра

en: Media Options
ru: Параметры медиа

en: Media Uploads
ru: Загрузка медиа

en: Media w/ URL
ru: URL изображения

en: Media w/o URL
ru: URL изображения

en: Menus Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора меню

en: Menus Select Option
ru: Опция выбора меню

en: Metabox Options
ru: Опции метабокса

en: Min Max demo
ru: Демонстрация минимального и максимального значения

en: Multi Checkbox Option
ru: Опция с несколькими флажками

en: Multi Checkbox Option (with menu data)
ru: Опция с несколькими флажками (с данными меню)

en: Multi Checkbox Option (with sidebar data)
ru: Опция с несколькими флажками (с данными сайдбара)

en: Multi Media
ru: Мультимедиа

en: Multi Media Selector
ru: Выбор мультимедиа

en: Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора

en: Multi Text
ru: Текст в множественных полях

en: Multi Text Option
ru: Опция с многострочными текстовыми полями

en: Multi Text Option - Color Validated
ru: Опция многострочного текста - С цветовой валидацией

en: Multiple Nested Required Examples
ru: Примеры с несколькими вложенными требованиями

en: Name
ru: Название

en: Nested ACE Editor Field
ru: Вложенное поле ACE-редактора

en: Nested Editor Field
ru: Вложенное поле редактора

en: Nested Required Example
ru: Пример с вложенным требованием

en: Nested Text Field
ru: Вложенное текстовое поле

en: Nested Textarea Field
ru: Вложенное поле области текста

en: New %s
ru: Новый %s

en: No Custom Fonts Found
ru: Пользовательские шрифты не найдены

en: No Repeat
ru: Не повторять

en: No Sidebars
ru: Нет сайдбаров

en: No data available.
ru: Данные отсутствуют.

en: No items of this type were found.
ru: Не найдено ни одного элемента заданного типа.

en: No media selected
ru: Медиа-файл не выбран

en: No valid font file was found.
ru: Не найден подходящий файл шрифта.

en: No validation can be done on this field type
ru: Для этого типа поля не может быть выполнена валидация

en: None
ru: Отсутствует

en: Off
ru: Выкл

en: On
ru: Вкл

en: Once you have obtained an API Key, please enter it in the text box below and save the options panel.
ru: После получения ключа API введите его в текстовое поле ниже и сохраните панель опций.

en: One
ru: Один

en: Only color validation can be done on this field type
ru: Для данного типа поля может быть выполнена только цветовая валидация

en: Opt 1
ru: Значение 1

en: Opt 2
ru: Значение 2

en: Opt 3
ru: Значение 3

en: Option 1
ru: Опция 1

en: Option 2
ru: Опция 2

en: Option 3
ru: Опция 3

en: Options
ru: Настройки

en: Options Object
ru: Объект настроек

en: Original Icon Select field that maintains backward compatibility with the original extension.
ru: Оригинальное поле выбора иконки, сохраняющее обратную совместимость с оригинальным расширением.

en: PHP Code
ru: PHP код

en: PHP Date Format Table
ru: Таблица PHP форматов даты

en: Padding Box
ru: Внутренние отступы блока

en: Padding/Margin Option
ru: Опция внутреннего/наружнего отступа

en: Pages Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора страниц

en: Pages Select Option
ru: Опция выбора страниц

en: Palette
ru: Палитра

en: Palette Color Option
ru: Палитра выбора цвета

en: Password
ru: Пароль

en: Paste your CSS code here.
ru: Вставьте сюда свой код CSS.

en: Paste your JS code here.
ru: Вставить JS код сюда.

en: Paste your PHP code here.
ru: Вставить PHP код сюда.

en: Paste your clipboard data here.
ru: Вставить сюда данные из буфера обмена.

en: Path to the theme translation files.
ru: Путь к файлам перевода темы.

en: Physician, heal thyself!
ru: Врач, исцели себя сам!

en: Pick a background color for the footer (default: #dd9933).
ru: Выберите цвет фона для подвала сайта (по умолчанию: #dd9933).

en: Pick a title color for the theme (default: #000).
ru: Выберите цвет заголовка для темы (по умолчанию: #000).

en: Pinterest square
ru: Pinterest в круге

en: Place
ru: Место

en: Please Wait
ru: Пожалуйста, подождите

en: Please ask the author of this theme to update them as functionality issues could arise.
ru: Пожалуйста, попросите автора этой темы обновить их, так как могут возникнуть проблемы с функциональностью.

en: Please select the sidebar you would like to display on this page. Note: You must first create the sidebar under Appearance > Widgets.
ru: Выберите боковую панель, которую вы хотите отобразить на этой странице. Примечание: Сначала необходимо создать боковую панель в разделе Внешний вид > Виджеты.

en: Please wait a few minutes, then try refreshing the page. Unable to load some remotely hosted scripts.
ru: Подождите несколько минут, затем попробуйте обновить страницу. Невозможно загрузить некоторые удаленно размещенные скрипты.

en: Plugin
ru: Плагин

en: Popup shows only the date picker.
ru: Во всплывающем окне отображается только окно выбора даты.

en: Popup shows only the time picker.
ru: Во всплывающем окне отображается только окно выбора времени.

en: Post Type Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора типов записей

en: Post Type Multi Select Option + Sortable
ru: Опция множественного выбора типа записей + Сортировка

en: Post Type Select Option
ru: Опция выбора типа записи

en: Posts Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора записей

en: Posts Select Option2
ru: Опция выборов записей 2

en: Presentation Fields
ru: Презентация полей

en: Preset
ru: Предустановка

en: Press return or enter to expand
ru: Нажмите return или enter, чтобы развернуть

en: Press return or enter to open
ru: Нажмите Enter, чтобы открыть

en: Press return or enter to open this panel
ru: Нажмите Enter, чтобы открыть эту панель

en: Primary Material Design Colors.
ru: Цвета основного материального дизайна

en: RECOMMENDED
ru: РЕКОМЕНДУЕТСЯ

en: REQUIRED
ru: ОБЯЗАТЕЛЬНО

en: Radio
ru: Переключатель

en: Radio Button
ru: Кнопка-переключатель

en: Radio Option
ru: Опция радио-кнопки

en: Radio Option w/ Menu Data
ru: Опция радиокнопки с данными из меню

en: Raw
ru: Необработанное

en: Raw Field <code>full_width</code> set to <code>false</code>
ru: Поле заголовка <code>full_width</code> установлено в значение <code>false</code>.

en: Red Material Design Colors.
ru: Цвета красного материального дизайна

en: Reddit square
ru: Reddit в круге

en: Redux Canvas
ru: Redux полотно

en: Redux Code Styles
ru: Коды стиля Redux

en: Redux Contained
ru: Redux по содержимому

en: Redux Extensions
ru: Расширения Redux

en: Redux Framework Warning
ru: Redux Framework Предупреждение

en: Redux Framework has an embedded demo.
ru: Redux Framework имеет встроенную демонстрацию.

en: Redux Framework is not installed. Please install it.
ru: Redux Framework не установлен. Пожалуйста, установите его.

en: Redux Framework version 4 is activated but not loaded. Redux Framework version 3 is still installed and activated.  Please deactivate Redux Framework version 3.
ru: Redux Framework версии 4 активирован, но не загружен. Redux Framework версии 3 все еще установлен и активирован.  Пожалуйста, деактивируйте Redux Framework версии 3.

en: Redux Framework was created with the developer in mind. It allows for any theme developer to have an advanced theme panel with most of the features a developer would need. For more information check out the GitHub repo at: %s
ru: Redux Framework был создан с учетом интересов разработчика. Он позволяет любому разработчику тем иметь расширенную панель темы с большинством необходимых разработчику функций. Дополнительную информацию можно найти в репозитории GitHub по ссылке: %s

en: Redux Framework was created with the developer in mind. It allows for any theme developer to have an advanced theme panel with most of the features a developer would need. For more information check out the Github repo at:
ru: Redux Framework был создан с учетом пожеланий разработчиков. Он позволяет любому разработчику тем иметь продвинутую панель тем с большинством необходимых разработчику функций. Дополнительную информацию можно найти в репозитории Github по адресу:

en: Redux Full Width
ru: Redux полная ширина

en: Redux Instance: %s
ru: Объект Redux: %s

en: Redux Panel Template %1$s cannot be read. Please check the permissions for this file.
ru: Шаблон панели Redux %1$s не может быть прочитан. Проверьте права доступа к этому файлу.

en: Redux Panel Template %1$s does not exist. Please reinstall Redux to replace this file.
ru: Шаблон панели Redux %1$s не существует. Пожалуйста, переустановите Redux, чтобы заменить этот файл.

en: Redux Plugin File
ru: Файл плагина Redux

en: Redux is the world's most powerful and widely used WordPress interface builder. We are trusted by millions of developers and end users world-wide.
ru: Redux - это самый мощный и широко используемый в мире конструктор интерфейсов WordPress. Нам доверяют миллионы разработчиков и конечных пользователей по всему миру.

en: Redux will send the debug information found on the %s and your Redux config to our secure server.  Are you ready to proceed?
ru: Redux отправит отладочную информацию, найденную на %s, и вашу конфигурацию Redux на наш защищенный сервер.  Готовы ли вы продолжить?

en: Regular
ru: Регулярный

en: Reload the page
ru: Перезагрузить страницу

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove Icon
ru: Удалить иконку

en: Remove Image
ru: Удалить изображение

en: Repeat All
ru: Повторять

en: Repeat Horizontally
ru: Повторять по горизонтали

en: Repeat Vertically
ru: Повторять по вертикали

en: Repeater
ru: Повторитель

en: Repeater Demo
ru: Демонстрация повторителя

en: Required arguments work across metaboxes! Click on Color Field under Metabox Options then adjust this field to see the fields within show or hide.
ru: Обязательные аргументы работают во всех метабоксах! Щелкните на поле выбора цвета в разделе опции метабокса, затем настройте это поле, чтобы увидеть, какие поля в нем отображаются или скрываются.

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset All
ru: Сбросить все

en: Reset Section
ru: Сброс раздела

en: Retry?
ru: Повторить?

en: Return the root site, not the current sub-site.
ru: Возвращает корневой сайт, а не текущий подсайт.

en: Returns the WordPress login URL.
ru: Возвращает URL-адрес авторизации в WordPress.

en: Returns the WordPress logout URL.
ru: Возвращает URL-адрес выхода из системы в WordPress.

en: Returns the WordPress lost password URL.
ru: Возвращает URL-адрес восстановления пароля в WordPress.

en: Returns the WordPress register URL.
ru: Возвращает URL-адрес регистрации в WordPress.

en: Returns the current year.  Any date format characters as specified by the %1$s may be used.
ru: Возвращает текущий год.  Могут использоваться любые символы формата даты, указанные в %1$s.

en: Right
ru: Справа

en: Right Bottom
ru: Справа внизу

en: Right Sidebar
ru: Меню справа

en: Right Top
ru: Справа сверку

en: Right center
ru: Справа по центру

en: Run javascript in the options panel from button clicks.
ru: Запуск javascript в панели опций по щелчку кнопки.

en: Sample Options
ru: Варианты образцов

en: Sanitized value and saved as %1$s instead of %2$s.
ru: Очищенное значение было сохранено как %1$s вместо %2$s.

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save and load color schemes
ru: Сохранить и загрузить цветовые схемы

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Search for field(s)
ru: Поиск среди полей

en: Search...
ru: Искать...

en: Section
ru: Раздел

en: Section Defaults Restored!
ru: Настройки по умолчанию восстановлены.

en: Section Example
ru: Пример раздела

en: Section one with subtitle
ru: Первый раздел с подзаголовком

en: Section via hook
ru: Раздел через хук

en: Security check failed.
ru: Ошибка проверки безопасности.

en: Security token
ru: Защитный ключ

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Color
ru: Выбранный цвет

en: Select Field
ru: Выбрать поля

en: Select Fields
ru: Выбрать поля

en: Select File(s)
ru: Выберите файл(ы)

en: Select Image
ru: Выберите изображение

en: Select Left Sidebar
ru: Выберите сайдбар слева

en: Select Option
ru: Выбор опций

en: Select Option using a Callback
ru: Выбор опции с помощью функции обратного вызова

en: Select Option with optgroup
ru: Опция выбора с группировкой

en: Select Required Example
ru: Пример обязательного выбора

en: Select Right Sidebar
ru: Выберите сайдбар справа

en: Select a background pattern.
ru: Выберите фоновый рисунок.

en: Select a different option to display its value.  Required may be used to display multiple & reusable fields
ru: Выберите другой вариант для отображения его значения.  Требование может использоваться для отображения нескольких и многократно используемых полей

en: Select an icon.
ru: Выбрать иконку.

en: Select an item
ru: Выбрать элемент

en: Select your themes alternative color scheme.
ru: Выберите альтернативную цветовую схему для вашей темы.

en: Set body and content colors here.
ru: Здесь задаются цвета тела и содержимого.

en: Set header and nav colors here. (Group open by default)
ru: Здесь задаются цвета заголовка и навигации. (По умолчанию группа открыта)

en: Set the Widget Title color here.
ru: Здесь задается цвет заголовка виджета.

en: Settings Imported!
ru: Настройки импортированы!

en: Settings Saved!
ru: Настройки сохранены!

en: Settings have changed, you should save them!
ru: Настройки были изменены, Вам следует их сохранить!

en: Shadow
ru: Тень

en: Shadow Color
ru: Цвет тени

en: Shadow color
ru: Цвет тени

en: Share square
ru: Share в квадрате

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Show ACE Editor
ru: Показать ACE-редактор

en: Show Object in Javascript Console Object
ru: Показать объект в консоли JavaScript

en: Show Text Field
ru: Показать текстовое поле

en: Show Textarea Field
ru: Показать поле области текста

en: Show WP Editor
ru: Показать WP-редактор

en: Sidebar
ru: Область виджетов

en: Single Date / Time input
ru: Совместный ввод даты/времени

en: Site Header Box Shadow with inset and drop shadows.
ru: Тень для заголовка сайта с вставкой и падающими тенями.

en: Site Title Color
ru: Цвет заголовка сайта

en: Size
ru: Размер

en: Slide
ru: Слайд

en: Slider
ru: Слайдер

en: Slider / Spinner
ru: Слайдер / Спиннер

en: Slider Example 1
ru: Пример слайдера 1

en: Slider Example 2 with Steps (5)
ru: Пример ползунка 2 с шагами (5)

en: Slider Example 3 with two sliders
ru: Пример ползунка 3 с двумя ползунками

en: Slider Example 4 with float values
ru: Пример ползунка 4 с плавающим значением

en: Slider description. Min: 0, max: 1, step: .1, default value: .5
ru: Описание ползунка. Минимально: 0, максимально: 1, шаг: .1, значение по умолчанию: .5

en: Slider description. Min: 0, max: 300, step: 5, default value: 75
ru: Описание ползунка. Минимальное: 0, максимальное: 300, шаг: 5, значение по умолчанию: 75

en: Slider description. Min: 0, max: 500, step: 5, slider 1 default value: 100, slider 2 default value: 300
ru: Описание ползунка. Минимальное: 0, максимальное: 500, шаг: 5, ползунок 1 - значение по умолчанию: 100, ползунок 2 - значение по умолчанию: 300

en: Slider description. Min: 1, max: 500, step: 1, default value: 250
ru: Описание ползунка. Минимальное: 1, максимальное: 500, шаг: 1, значение по умолчанию: 250

en: Slides
ru: Слайды

en: Slides Options
ru: Опции ползунков

en: Social
ru: Соцсети

en: Social Profiles
ru: Профили соцсетей

en: Solid
ru: Сплошная

en: Sortable
ru: Сортировка

en: Sortable Text Option
ru: Опция сортируемого текста

en: Sortable Toggle Option
ru: Опция сортируемого переключателя

en: Sorter
ru: Сортировать

en: Spacing
ru: Интервал

en: Specify the body font properties.
ru: Задайте свойства основного шрифта.

en: Spinner
ru: Спиннер

en: Spinner Example 1
ru: Пример спинера 1

en: Spinner description. Min:20, max: 100, step:20, default value: 40
ru: Описание спиннера. Минимально:20, максимально: 100, шаг:20, значение по умолчанию: 40

en: Split Date / Time input
ru: Раздельный ввод даты/времени

en: Spread
ru: Размах

en: Spread
ru: Растяжение

en: Standard Fonts
ru: Стандартный шрифт

en: Standard Raw Field
ru: Стандартное поле заголовка

en: State
ru: Область

en: Steam square
ru: Steam в квадрате

en: Street
ru: Улица

en: Stumble Upon circle
ru: Stumble Upon в круге

en: Style
ru: Стиль

en: Submit Support Information?
ru: Предоставить информацию поддержке?

en: Subsets
ru: Подгруппы

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Support
ru: Поддержка

en: Switch
ru: Переключить

en: Switch - Nested Children, Enable to show
ru: Переключатель - Вложенные элементы, Включить для отображения

en: Switch - This and the next switch required for patterns to show
ru: Переключатель - Этот и следующий переключатели необходимы для отображения паттернов

en: Switch / Button Set
ru: Переключатель / Кнопка выбора

en: Switch Field
ru: Поле-переключатель

en: Switch Off
ru: Выключить

en: Switch, for some other important task!
ru: Переключитесь на какую-нибудь другую важную задачу!

en: Switch2 - Enable the above switch and this one for patterns to show
ru: Переключатель2 - Включить вышеуказанный переключатель и этот для отображения паттернов

en: Tags Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора меток

en: Tags Select Option
ru: Опция выбора меток

en: Tags used to describe the theme.
ru: Теги, используемые для описания темы.

en: Template directory.
ru: Директория темы.

en: Terms Multi Select Option
ru: Опция множественного выбора таксономии

en: Terms Select Option
ru: Опция выбора таксономии

en: Test Hint
ru: Тестовая подсказка

en: Testing filter hook!
ru: Испытание фильтра хука!

en: Text
ru: Текст

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Text Area
ru: Текстовая область

en: Text Area Field
ru: Поле текстовой области

en: Text Field
ru: Текстовое поле

en: Text Field w/ Hint
ru: Опция текста с множественными полями

en: Text Field w/ placeholder using custom data object.
ru: Текстовое поле с заполнителем, использующее пользовательский объект данных.

en: Text Fields
ru: Текстовое Поле

en: Text Option - Comma Numeric Validated
ru: Текстовая опция - Валидация числа с запятой

en: Text Option - Custom Callback Validated
ru: Текстовая опция - Пользовательская функция валидации

en: Text Option - Custom Sanitize
ru: Текстовая опция - Произвольная очистка

en: Text Option - Email Validated
ru: Текстовая опция - Email валидация

en: Text Option - Force Uppercase
ru: Текстовая опция - Принудительный прописной текст

en: Text Option - No Special Chars Validated
ru: Текстовая опция - Без проверки специальных символов

en: Text Option - Numeric Validated
ru: Текстовая опция - Числовая валидация

en: Text Option - Preg Replace Validated
ru: Текстовая опция - Валидация с пользовательским выражением

en: Text Option - Sanitize Title
ru: Текстовая опция - Очистка названия

en: Text Option - Str Replace Validated
ru: Текстовая опция - Валидация с заменой

en: Text Option - URL Validated
ru: Текстовая опция - URL валидация

en: Text Option with Data Attributes
ru: Текстовая опция с атрибутами данных

en: Text Transform
ru: Преобразование текста

en: Text box for some noble purpose.
ru: Текстовое поле для какой-то благородной цели.

en: Textarea
ru: Многострочное поле

en: Textarea Field
ru: Поле области текста

en: Textarea Option - HTML Validated
ru: Опция текстовой области - HTML валидация

en: Textarea Option - HTML Validated Custom
ru: Опция текстового поля - Пользовательская HTML валидация

en: Textarea Option - JS Validated
ru: Опция с текстовой область - JS валидация

en: Textarea Option - No HTML Validated
ru: Опция текстовой области - Без HTML валидации

en: That URL slug is in use, please choose another.
ru: Этот URL-адрес уже используется, выберите другой.

en: The
ru: Это

en: The %1$s (or extension) is either not installed or not activated and thus, some controls may not render properly.  Please ensure that it is installed and %2$s
ru: Расширение %1$s (или расширение) либо не установлено, либо не активировано, поэтому некоторые элементы управления могут отображаться некорректно.  Убедитесь, что оно установлено и %2$s

en: The %1$s extension requires Redux Framework version %2$s or higher.
ru: Для работы расширения %1$s требуется Redux Framework версии %2$s или выше.

en: The Extendify Library of Patterns and Templates has been unbundled from the Redux Options Framework to give our users more control over their WordPress experience. To continue using the Extendify Library click Install & Activate below.
ru: Библиотека шаблонов и паттернов Extendify была отделена от фреймворка Redux Options Framework, чтобы предоставить нашим пользователям больше возможностей для управления работой WordPress. Чтобы продолжить использование библиотеки Extendify, нажмите кнопку Установить и Активировать ниже.

en: The Redux 3 file ReduxCore/core/dashboard.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/core/dashboard.php все еще используется %1$s. Пожалуйста, свяжитесь с автором этой темы (НЕ с поддержкой Redux, мы не контролируем этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux 3 file ReduxCore/core/enqueue.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/core/enqueue.php все еще используется %1$s. Пожалуйста, свяжитесь с автором этой темы (НЕ с поддержкой Redux, мы не можем контролировать этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux 3 file ReduxCore/core/newsflash.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/core/newsflash.php все еще используется %1$s. Пожалуйста, свяжитесь с автором этой темы (НЕ с поддержкой Redux, мы не контролируем этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux 3 file ReduxCore/core/panel.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/core/panel.php все еще используется %1$s. Пожалуйста, свяжитесь с автором этой темы (НЕ с поддержкой Redux, мы не контролируем этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux 3 file ReduxCore/core/required.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/core/required.php все еще используется %1$s. Пожалуйста, свяжитесь с автором этой темы (НЕ с поддержкой Redux, мы не контролируем этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux 3 file ReduxCore/inc/fields/typography/typography.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
ru: Файл Redux 3 ReduxCore/inc/fields/typography/typography.php все еще используется %1$s. Обратитесь к автору этой темы (НЕ в службу поддержки Redux, мы не контролируем этот вопрос). Им необходимо обновить свой проект для использования Redux 4 и прекратить использование этого файла. В ближайшее время он будет удален из Redux.

en: The Redux upload directory
ru: Каталог загрузки Redux

en: The URL to the theme's directory.
ru: URL-адрес директории темы.

en: The `%s` extension was not located properly
ru: Расширение `%s` не было расположено должным образом

en: The description of the theme.
ru: Описание темы.

en: The field desc is NOT visible in customizer.
ru: Поле desc НЕ отображается в кастомайзере.

en: The folder name of the current theme.
ru: Имя папки с текущей темой.

en: The following arguments MUST be used for WP.org submissions, or you will be rejected because of your Redux configuration.
ru: Следующие аргументы ОБЯЗАТЕЛЬНО должны быть использованы для заявок на WP.org, иначе вы будете отклонены из-за конфигурации Redux.

en: The font format .eot is not supported.
ru: Формат .eot не поддрживается.

en: The items in this select were added via a callback function.
ru: Элементы в этом селекте были добавлены с помощью функции обратного вызова.

en: The only file(s) imported were those uploaded.  Please refresh the page to continue (making note of any errors before doing so, please).
ru: Импортированы только загруженные файлы.  Пожалуйста, обновите страницу для продолжения (при этом обратите внимание на все ошибки).

en: The returned place contains no geometric data.
ru: Возвращаемое место не содержит геометрических данных.

en: The spacer to the section menu as seen to the left (after this section block) is the divide "section". Also the divider below is the divide "field".
ru: Разделитель меню разделов, как видно слева (после этого блока разделов), является разделителем "раздел". Также разделитель ниже - это разделитель "поле".

en: The subtitle is NOT visible in customizer
ru: Подзаголовок НЕ отображается в кастомайзере

en: The tartness of his face sours ripe grapes.
ru: Терпкий запах его лица подкисляет спелый виноград.

en: The text domain used in the theme for translation purposes.
ru: Текстовый домен, используемый в теме для перевода.

en: The theme's author.
ru: Автор темы.

en: The version of the theme.
ru: Версия темы.

en: The website of the theme author.
ru: Сайт автора темы.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme Information 1
ru: Информация о теме 1

en: Theme Information 2
ru: Информация о теме 2

en: Theme Stylesheet
ru: Стили темы

en: Theme name as given in theme's style.css.
ru: Имя темы, заданное в файле style.css темы.

en: There was a problem with your action. Please try again or reload the page.
ru: Возникла проблема с Вашим действием. Пожалуйста, перезагрузите страницу или попробуйте позже.

en: There was an error deleting your font:
ru: Возникла ошибка при удалении шрифта.

en: There was an error saving. Here is the result of your action:
ru: Произошла ошибка при сохранении. Вот результат Ваших действий:

en: These are really basic fields!
ru: Это действительно базовые поля!

en: These colors are not assigned to any group.
ru: Эти цвета не закреплены ни за одной группой.

en: These fields can be fully translated by WPML (WordPress Multi-Language). This serves as an example for you to implement. For extra details look at our WPML Implementation documentation:
ru: Эти поля могут быть полностью переведены с помощью WPML (WordPress Multi-Language). Это служит примером для реализации. Более подробную информацию можно найти в нашей документации по реализации WPML:

en: This Section should be visible only in Customizer
ru: Эта секция должна быть видна только в кастомайзере

en: This allows you to set a json string or array to override multiple preferences in your theme.
ru: Это позволяет задать json-строку или массив для переопределения нескольких настроек в вашей теме.

en: This example displays float values
ru: Этот пример показывает плавающее значение

en: This example displays the value in a text box
ru: В данном примере значение отображается в текстовом поле

en: This example displays the values in select boxes
ru: В данном примере отображаются значения в окнах выбора

en: This field also has sortable enabled!
ru: В этом поле также включена возможность сортировки!

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
ru: Поле не должно быть пусто. Введите значение.

en: This field must be a valid date.
ru: Данное поле должно содержать корректную дату.

en: This field will not render in your option panel, and features of this extension will not be available until the latest version of Redux Framework has been installed.
ru: Это поле не будет отображаться в панели опций, а возможности этого расширения будут недоступны до установки последней версии Redux Framework.

en: This field will store all slides values into a multidimensional array to use into a foreach loop.
ru: В этом поле все значения слайдов будут храниться в многомерном массиве для использования в цикле foreach.

en: This field's default value was changed by a filter hook!
ru: Значение по умолчанию этого поля было изменено хуком фильтра!

en: This has been automatically enabled because
ru: Это было включено автоматически, потому что

en: This is a <strong>hint</strong> tool-tip for the text field.<br/><br/>Add any HTML-based text you like here.
ru: Это <strong>подсказка</strong> для текстового поля. <br/><br/>Добавьте сюда любой текст на основе HTML.

en: This is a completely unique field type
ru: Это совершенно уникальный тип поля

en: This is a little space under the Field Title in the Options table, additional info is good in here.
ru: Это небольшое пространство под заголовком поля в таблице опций, здесь хорошо размещается дополнительная информация.

en: This is a non-notice field with the <strong>critical</strong> style applied and an icon.
ru: Это поле без уведомления с примененным стилем <strong>критический</strong> и иконкой.

en: This is a section created by adding a filter to the sections array. Can be used by child themes to add/remove sections from the options.
ru: Это секция, созданная путем добавления фильтра в массив секций. Может использоваться дочерними темами для добавления/удаления секций из опций.

en: This is a title
ru: Это название

en: This is a title.
ru: Это заголовок.

en: This is an info field with the <strong>critical</strong> style applied and an icon.
ru: Это информационное поле с примененным стилем <strong>критический</strong> и иконкой.

en: This is an info field with the <strong>info</strong> style applied. By default the <strong>normal</strong> style is applied.
ru: Это информационно поле с примененным стилем <strong>info</strong>. По умолчанию применяется стиль <strong>normal</strong>.

en: This is an info field with the <strong>success</strong> style applied and an icon.
ru: Это информационное поле со стилем и иконкой <strong>Успешно</strong>.

en: This is an info field with the <strong>warning</strong> style applied.
ru: Это информационное поле со стилем <strong>Предупреждение</strong>.

en: This is created with a callback function, so anything goes in this field. Make sure to define the function though.
ru: Это поле создается с помощью функции обратного вызова, поэтому в нем может быть все, что угодно. Однако не забудьте определить функцию.

en: This is field with the <strong>custom</strong> style applied, color arg passed, and an icon.
ru: Это поле с примененным стилем <strong>custom</strong>, переданным аргументом цвета и иконкой.

en: This is non-notice field with the <strong>info</strong> style applied.
ru: Это поле без уведомления с примененным стилем <strong>информация</strong> и иконкой.

en: This is non-notice field with the <strong>normal</strong> style applied.
ru: Это поле без уведомлений с примененным стилем <strong>normal</strong>.

en: This is non-notice field with the <strong>success</strong> style applied and an icon.
ru: Это поле без уведомления с примененным стилем <strong>успех</strong> и иконкой.

en: This is non-notice field with the <strong>warning</strong> style applied and an icon.
ru: Это поле без уведомления с примененным стилем <strong>предупреждение</strong> и иконкой.

en: This is the description field, again good for additional info.
ru: Это описание поля, для дополнительной информации.

en: This is the info field, if you want to break sections up.
ru: Это информационное поле, если вы хотите разбить разделы на части.

en: This is the sidebar content, HTML is allowed.
ru: Это содержимое боковой панели, HTML-теги разрешены.

en: This is the tab content, HTML is allowed.
ru: Это содержимое вкладки, допускается использование HTML.

en: This map is set using only address information with a zoom factor of 3.  Lat/Long is returned automatically.
ru: Для настройки этой карты используется только адресная информация с коэффициентом масштабирования 3. Широта/долгота возвращается автоматически.

en: This map is set using only latitude and longitude with a zoom factor of 7.  When setting a Google map using lat/long, address information will not be returned.
ru: Данная карта задается с использованием только широты и долготы с коэффициентом масштабирования 7. При задании карты Google с использованием широты и долготы адресная информация не возвращается.

en: This must be a URL.
ru: Это должен быть URL-адрес.

en: This must be a alpha numeric only.
ru: Это должно быть только буквенно-цифровое число.

en: This must be a comma separated string of numerical values.
ru: Это должна быть разделенная запятыми строка числовых значений.

en: This must be numeric.
ru: Значение должно быть числом.

en: This represents the minimalistic view. It does not have the preview box or the display URL in an input box.
ru: Это минималистичный вид. В нем отсутствует окно предварительного просмотра и отображение URL в поле ввода.

en: This slider displays the value as a label.
ru: Этот слайдер отображает значение в виде метки.

en: This string can be translated via WPML.
ru: Эта строка может быть переведена с помощью WPML.

en: This text field is only show when the above switch is set to <code>On</code>, using the <code>required</code> argument.
ru: Это текстовое поле отображается только в том случае, если указанный выше переключатель установлен в положение <code>On</code>, используя аргумент <code>required</code>.

en: This text is displayed above the options panel. It isn't required, but more info is always better! The intro_text field accepts all HTML.
ru: Этот текст отображается над панелью опций. Он не обязателен, но больше информации - всегда лучше! Поле intro_text принимает любой HTML.

en: This text is displayed below the options panel. It isn't required, but more info is always better! The footer_text field accepts all HTML.
ru: Этот текст отображается под панелью опций. Он не является обязательным, но больше информации всегда лучше! Поле footer_text принимает любой HTML.

en: This uses some of the built in images, you can use them for layout options.
ru: При этом используются некоторые встроенные изображения, которые можно использовать в качестве вариантов настройки.

en: Three
ru: Три

en: Time
ru: Время

en: Time only input
ru: Ввод только времени

en: Title
ru: Заголовок

en: Title Font
ru: Шрифт названия

en: To Reach
ru: Достичь

en: To see it in action, head over to your %1$s
ru: Чтобы увидеть его в действии, перейдите на сайт %1$s

en: Top
ru: Сверху

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: True/False return for child theme active check (Blank indicates False).
ru: Возврат True/False для проверки активности дочерней темы (Blank означает False).

en: Try the search box at the top right of every panel or metabox section. It will dynamically filter out the visible fields to match your search.
ru: Попробуйте воспользоваться поисковой строкой, расположенной в правом верхнем углу каждой панели или раздела метабокса. Оно будет динамически отфильтровывать видимые поля в соответствии с вашим поиском.

en: Tumblr square
ru: Tumblr в квадрате

en: Twitter square
ru: Twitter в квадрате

en: Two
ru: Два

en: Type
ru: Тип

en: Typography
ru: Типографика

en: Typography Site Description
ru: Типография описания сайта

en: Typography option with each property can be called individually.
ru: Типография с каждым свойством может быть вызван индивидуально.

en: Unable to create a box due an empty box array or the box variable passed was not an array.
ru: Невозможно создать бокс из-за того, что массив боксов пуст или переданная переменная бокса не является массивом.

en: Unable to create a profile due an empty profile array or the profile variable passed was not an array.
ru: Невозможно создать профиль из-за того, что массив профилей пуст или переданная переменная профиля не является массивом.

en: Unable to create a section due an empty section array or the section variable passed was not an array.
ru: Невозможно создать секцию из-за того, что массив секций пуст или переданная переменная секции не является массивом.

en: Unable to create a section due to missing id and title.
ru: Невозможно создать раздел из-за отсутствия идентификатора и заголовка.

en: Unable to create a term due an empty term array or the term variable passed was not an array.
ru: Невозможно создать термин из-за пустого массива терминов или из-за того, что переданная переменная термина не является массивом.

en: Unable to delete font file(s).
ru: Невозжно удалить файл шрифта(ов).

en: Unidentified error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Units
ru: Единицы

en: Unlimited slides with drag and drop sorting.
ru: Неограниченное количество слайдов с сортировкой и перетаскиванием.

en: Unsafe strings were found in your CSS and have been filtered out.
ru: Небезопасные строки были найдены в вашем CSS и отфильтрованы

en: Unzipping archive and generating any missing font files.
ru: Распаковка архива и генерация недостающих файлов шрифтов.

en: Unzipping failed.
ru: Ошибка распаковки.

en: Update
ru: Обновить

en: Update Failed|msg. %1$s
ru: Обновление не удалось|msg. %1$s

en: Updated! %1$s to start using your updated fonts.
ru: Обновлено! %1$s, чтобы начать использовать обновленные шрифты.

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Anything - Disabled Mode
ru: Загрузка чего угодно - отключенный режим

en: Upload any media using the WordPress native uploader
ru: Загрузка любых медиафайлов с помощью встроенного загрузчика WordPress

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Use any of the features of WordPress editor inside your panel!
ru: Используйте все возможности редактора WordPress в своей панели!

en: User Role Select Option
ru: Опция выбора роли пользователя

en: User Settings
ru: Настройки пользователя

en: User defined colors with round selectors.
ru: Задаваемые пользователем цвета с круглыми селекторами.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users Select Option
ru: Опция выбора пользователя

en: Uses the WordPress sanitize_title function to format text.
ru: Для форматирования текста используется функция WordPress sanitize_title.

en: Uses the custom function redux_custom_sanitize to capitalize every other letter.
ru: Использует пользовательскую функцию redux_custom_sanitize для выделения каждой второй буквы.

en: Uses the strtoupper function to force all uppercase characters.
ru: Использует функцию strtoupper для принудительного перевода всех символов в верхний регистр.

en: Version
ru: Версия

en: Version:
ru: Версия:

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Vertical Length
ru: Длина по вертикали

en: Vertical Length
ru: Длина по вертикали

en: Vimeo square
ru: Vimeo в квадрате

en: Visit our website to learn more!
ru: Посетите наш сайт, чтобы узнать больше!

en: Visited
ru: Посещенная ссылка (a:visited)

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
ru: ВНИМАНИЕ! Данное действие заменит все существующие значения. Пожалуйста, будьте осторожны!

en: WPML Integration
ru: WPML интеграция

en: WPML Multi Checkbox
ru: Мультифлажок WPML

en: WPML Text
ru: WPML текст

en: WP_DEBUG is enabled
ru: WP_DEBUG включен

en: Warning, Premature Initialization
ru: Предупреждение, преждевременная инициализация

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
ru: Предупреждение: Эта панель настроек не будет нормально работать без JavaScript!

en: We were unable to modify required files. Please ensure that %1$s has the proper read-write permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as %2$s.
ru: Не удалось модифицировать необходимые файлы. Пожалуйста, убедитесь, что %1$s имеет соответствующие права на чтение и запись, или измените файл wp-config.php, указав в нем учетные данные для входа на FTP как %2$s.

en: Web Fonts
ru: Веб-шрифты

en: Welcome to
ru: Добро пожаловать в

en: What is Redux Framework?
ru: Что такое Redux Framework?

en: What is Redux?
ru: Что такое Redux?

en: What is this?
ru: Что это?

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget Areas
ru: Области виджетов

en: Widget Areas is Already Running!
ru: Область виджетов уже запущена!

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Widgets page
ru: Страница виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: With the "section" field you can create indent option sections.
ru: С помощью поля "секция" можно создавать секции опций с отступом.

en: With the "section" field you can create indented option sections.
ru: С помощью поля "секция" можно создавать секции опций с отступом.

en: Word Spacing
ru: Интервал между словами

en: WordPress Editor
ru: Редактор WordPress

en: WordPress Site Health screen
ru: Экран состояния сайта WordPress

en: Xing square
ru: Xing в квадрате

en: Yes, another switch, but you're free to use any field you like.
ru: Да, еще один переключатель, но вы вольны использовать любое поле, которое вам нравится.

en: You MUST delete
ru: Вы ДОЛЖНЫ удалить

en: You are currently running Redux Framework version
ru: В настоящее время вы используете версию Redux Framework

en: You are customizing
ru: Вы выполняете настройку

en: You can also pass an options array if you want. Set the default to whatever you like.
ru: При желании можно передать массив опций. Установите по умолчанию любое значение, которое вам нравится.

en: You can easily add a variety of data from WordPress.
ru: Вы можете легко добавлять различные данные из WordPress.

en: You can enable or disable any piece of this field. Top, Right, Bottom, Left, or Units.
ru: Вы можете включить или отключить любую часть этого поля. Сверху, справа, снизу, слева или единицы измерения.

en: You can enable or disable any piece of this field. Width, Height, or Units.
ru: Вы можете включить или отключить любую часть этого поля. Ширина, Высота или Единицы измерения.

en: You can literally translate the values via key.
ru: Можно буквально перевести значения через ключ.

en: You decide.
ru: Решайте сами.

en: You have changes that are not saved.  Would you like to save them now?
ru: Некоторые настройки не сохранены. Хотите сохранить их сейчас?

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
ru: Некоторые настройки не сохранены. Хотите сохранить их сейчас?

en: You must not enter any HTML in this field.  All HTML has been removed.
ru: Не стоит вводить HTML в данное поле. Все HTML-элементы будут удалены.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
ru: Вы не должны вводить специальные символы в данное поле. Все спец. символы будут удалены.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
ru: Вы должны ввести список числовых значений, разделённых запятой.

en: You must provide a numerical value for this option.
ru: Вы должны использовать числовое значение для данной опции.

en: You must provide a valid URL for this option.
ru: Вы должны использовать корректный URL для данной опции.

en: You must provide a valid email for this option.
ru: Вы должны использовать корректный email для данной опции.

en: YouTube square
ru: YouTube в квадрате

en: Your Google Fonts are out of date. To update them, please click one of the following:
ru: Ваши шрифты Google Fonts устарели. Чтобы обновить их, нажмите одну из следующих кнопок:

en: Your current options will be replaced with the values of this import. Would you like to proceed?
ru: Ваши текущие параметры будут заменены значениями этого импорта. Хотите продолжить?

en: Your current options will be replaced with the values of this preset.  Would you like to proceed?
ru: Ваши текущие настройки будут заменены значениями из этого набора. Вы хотите продолжить?

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
ru: Ваши текущие настройки будут заменены значениями из этого набора. Вы хотите продолжить?

en: Your font could not be converted at this time. Please try again later.
ru: Преобразование шрифта не может быть завершено в данный момент. Пожалуйста попробуйте позже.

en: Your panel has bundled copies of Redux Framework template files that are outdated!
ru: В вашу панель включены устаревшие копии файлов шаблонов Redux Framework!

en: Your panel has no fields. Nothing to save.
ru: Ваша панель не имеет полей. Нечего сохранять.

en: Your panel has unchanged values, would you like to save them now?
ru: Ваша панель имеет несохраненные значения, хотите ли Вы сохранить их сейчас?

en: ZIP Code
ru: Почтовый индекс

en: ZIP error. Your font could not be converted at this time. Please try again later.
ru: Ошибка ZIP архива. Преобразование шрифта не может быть завершено в данный момент. Пожалуйста попробуйте позже.

en: Zero
ru: Ноль

en: [unassigned]
ru: [не назначено]

en: activated.
ru: активирован.

en: and
ru: и

en: behance square
ru: behance в круге

en: capitalize
ru: заглавные буквы

en: center
ru: по центру

en: clicking
ru: нажатие

en: error(s) were found!
ru: ошибка(и) были найдены!

en: field is not supported within the Repeater field.
ru: поле не поддерживается в поле "Повторитель".

en: folder. Embedding anything else will get your rejected from theme submission. Suspected Redux package file(s):
ru: папка. Если вы вставите что-то другое, ваша тема будет отклонена. Подозрительный файл(ы) пакета Redux:

en: git square
ru: git в круге

en: github square
ru: github в круге

en: inherit
ru: унаследовать

en: initial
ru: начальный

en: justify
ru: по ширине

en: left
ru: слева

en: line-through
ru: линия проходящая через

en: linear
ru: линейный

en: lowercase
ru: строчная буква

en: max_file_limit has been set to 5.
ru: max_file_limit было установлено на 5.

en: moving the mouse over
ru: при наведении курсора

en: none
ru: отсутствует

en: normal
ru: нормальный

en: one-time update
ru: единовременное обновление

en: or
ru: или

en: or your theme will be rejected because of Redux.
ru: иначе ваша тема будет отклонена из-за Redux.

en: or your theme will be rejected by WP.org theme submission because of Redux.
ru: или ваша тема будет отклонена при подаче темы на WP.org из-за Redux.

en: outlined here
ru: изложенные здесь

en: overline
ru: по линии

en: please leave us a
ru: пожалуйста, оставьте нам сообщение

en: radial
ru: радиальный

en: rating. A huge thank you in advance!
ru: рейтинг. Заранее огромное спасибо!

en: right
ru: справа

en: strongly
ru: сильно

en: suggested that you read
ru: предложил прочитать

en: this document
ru: этот документ

en: uppercase
ru: верхний регистр

en: warning(s) were found!
ru: предупреждение(я) были найдены!

en: warnings(s) were found!
ru: предупреждения найдены!

en: was run before the %s hook and was delayed to avoid errors.
ru: выполнялся до хука %s и был остановлен во избежание ошибок.

en: you are working in a localhost environment
ru: вы работаете в локальной среде хоста
