RocketGenius - Gravity Forms - en to hu translation catalogue (2002 entries)

en: Configure
hu: Konfigurálás

en: Does not expire
hu: Nem jár le

en: Days Left
hu: Érvényesség

en: License Activations
hu: Licensz aktiválások

en: Purchase Date
hu: Vásárlás dátuma

en: License Status
hu: Licensz állapot

en: License Type
hu: Licensz típus

en: Please enter a valid license key to see details.
hu: Kérlek add meg a licensz kulcsot a további adatokhoz.

en: Your License Details
hu: Licensz adataid

en: Your license key was not updated.
hu: A licensz kulcsod nem frissült.

en: Expired
hu: Lejárt

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: Dismiss notification
hu: Admin értesítés

en: Save Form
hu: Űrlap mentés

en: Select date
hu: Dátum választás

en: There was an problem while verifying your file.
hu: Valami hiba történt az űrlap mentése közben.

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Full Address
hu: Teljes cím

en: Translations
hu: Fordítások

en: delete this field
hu: Töröljük ezt a fájlt

en: duplicate this field
hu: Töröljük ezt a fájlt

en: Search for form
hu: Űrlapok keresése

en: Search forms
hu: Űrlapok keresése

en: Select a different form
hu: Válassz egy formátumot

en: Success!
hu: Sikeres!

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
hu: Add meg a vesszővel elválasztott email cím listát, akik megkapjánk a kiválasztott értesítő emailt.

en: Feed updated successfully
hu: Feed sikeresen frissítve

en: Browser Icon
hu: Böngésző ikon

en: Update Settings
hu: Beálíltások frissítése

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
hu: Törölni fogod ezt a bejegyzést. 'Mégse' megszakítás, 'Ok' törlés.

en: remove this rule
hu: Sor tölrése

en: add another rule
hu: Másik sor hozzáadása

en: Column
hu: Oszlop

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
hu: Húzz egy mezőt balra az űrlap felépítésének megkezdéséhez, majd kezdd el konfigurálni.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
hu: Egyszerűen húzd és dobd be az űrlapon használni kívánt mezőket vagy elemeket.

en: Return to form list
hu: Vissza az űrlapok listájához

en: Full Width
hu: Teljes szélesség

en: Display Mode
hu: Megjelenítési mód

en: Discover the Gravity Forms API
hu: Üdvözöl a Gravity Forms

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
hu: %s sikeresen törölve. Újra aktíválhatod a %splugins page%s. oldalon.

en: this page if
hu: ezt a mezőt, ha

en: Auto-updates unavailable.
hu: Frissítés elérhető.

en: Gradient: Rainbow
hu: Színátmenet: Szivárvány

en: Gradient: Blues
hu: Színátmenet: Blues

en: Gradient: Spring
hu: Színátmenet: Spring

en: No Matching Fields
hu: Nincsenek egyező mezők

en: Confirmation not found
hu: Megerősítés nem található

en: Validation Summary
hu: Ellenőrzési hiba

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
hu: Csak egy vásárlási mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz.

en: Allows users to enter a valid email address.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy érvényes e-mail címet adjanak meg.

en: Allows users to upload a file.
hu: Nem sikerült a fájlfeltöltés

en: Allows users to enter a physical address.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy fizikai címet adjanak meg.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a megadott formátumban adják meg nevüket.

en: Allows users to enter a date.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy dátumot adjanak meg.

en: Allows users to enter a number.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy számot adjanak meg.

en: Allows users to enter credit card information.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megadjanak hitelkártya adatokat.

en: Allows users to enter a website URL.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megadják a webhely URL-címét.

en: Allows users to enter a phone number.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megadjanak egy telefonszámot.

en: This field has errors.
hu: Ez a mező kötelező.

en: Minute
hu: Perc

en: Hour
hu: Óra

en: MM
hu: HH

en: {0} of the following match:
hu: feltétel teljesül:

en: Disable
hu: Letiltás

en: Resend
hu: Újraküldés

en: Print entry
hu: Bejegyzés nyomtatása

en: Please review the fields below.
hu: Kérjük, tekintsd át az alábbi mezőket.

en: End date
hu: Befejezés dátuma

en: Start date
hu: Kezdő dátum

en: Include results if
hu: Megjegyzés csatolása

en: Select a field
hu: Válassz egy mezőt

en: Delete choice
hu: Választás törlése

en: Add choice
hu: Választás hozzáadása

en: Ajax error while changing input type
hu: Ajax hiba a beviteli mező megváltoztatása közben

en: Ajax error while adding field
hu: Ajax hiba a mező hozzáadása közben

en: You must add a product field to the form first
hu: Először termék mezőt kell az űrlaphoz hozzáadni

en: Only one credit card field can be added to the form
hu: Csak egy bankkártya mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz.

en: Only one Post Excerpt field can be added to the form
hu: Csak egy idézet mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz.

en: Only one Post Title field can be added to the form
hu: Csak egy bejegyzés Cím mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz.

en: Only one Post Content field can be added to the form
hu: Csak egy begegyzés tartalom mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz

en: Only one Shipping field can be added to the form
hu: Csak egy vásárlási mezőt tudsz hozzáadni az űrlaphoz.

en: Only one reCAPTCHA field can be added to the form
hu: Csak egy reCAPTCHA mezőt adhatsz hozzá az űrlaphoz

en: AM/PM
hu: DE/DU

en: YYYY
hu: ÉÉÉÉ

en: DD
hu: NN

en: I agree to the privacy policy.
hu: Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot.

en: Donation
hu: Adomány

en: Third Option
hu: Harmadik opció

en: Second Option
hu: Második opció

en: First Option
hu: Első opció

en: Product Name
hu: Termék neve

en: Post Custom Field
hu: Cikk egyedi mező

en: Post Tags
hu: Cikk címkék

en: Post Excerpt
hu: Cikk kivonat

en: Post Body
hu: Cikk szöveg

en: Post Title
hu: Cikk címe

en: Hidden Field
hu: Rejtett mező

en: Card Type
hu: Kártya típusa

en: State / Province
hu: Állam / megye

en: Third Choice
hu: Harmadik választás

en: Second Choice
hu: Második választás

en: First Choice
hu: Első választás

en: Untitled
hu: Cím nélkül

en: HTML Block
hu: HTML blokk

en: Section Break
hu: Szekció elválasztó

en: Your form currently has an option field without a product field.
    You must add a product field to your form.
hu: Az űrlapodnak van egy opció mezője termék mező nélkül. 
    Meg kell adnod termék mezőt az űrlaphoz.

en: Your form currently has a product field with a blank label.
    Please enter a label for all product fields.
hu: Az űrlapodnak van egy termék mezője űres címkével
    Kérjük add meg a címkét az összes termék mezőhöz.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
hu: Kérjük adj meg címet az űrlapnak. Amikor az űrlapot egy oldalba vagy bejegyzésbe beilleszted, lesz lehetőséged ezt a nevet elrejteni.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title
hu: A megadott űrlap cím máér foglalt. Kérjük adj meg egyedi űrlap címet.

en: Column 3
hu: Oszlolop 3

en: Column 2
hu: Oszlolop 2

en: Column 1
hu: Oszlolop 1

en: Deleted Field
hu: Törölt mező

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
hu: Ez a mező nincs termékhez társítva. Kérjük addj termék mezőt az űrlaphoz.

en: Same as previous
hu: Hasonló mint az előző

en: Custom Sub-Label
hu: Egyéni alcímke

en: Sub-Label:
hu: Alcímke:

en: Placeholder:
hu: Helyfoglaló:

en: Default Value:
hu: Alap érték:

en: Parameter Name
hu: Paraméter név

en: Parameter Name:
hu: Paraméter neve:

en: Select a category
hu: Válassz kategóriát

en: Completed
hu: Készen van

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
hu: A feltételes mód használatához, előbb készíts egy mezőt, ami támogatja a feltételes módot.

en: Item has been saved.
hu: Ez az elem elmentve.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
hu: Ez a válasz név már létezik. Kérjük adj meg másik nevet a válasznak.

en: Please enter name.
hu: Kérjük addj meg nevet.

en: Item has been deleted.
hu: Ez az elem törölve.

en: Delete this custom choice list? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
hu: Törlöd ezt az egyedi válasz listát? 'OK' a törléshez, 'Mégse'ha nem törlöd.

en: Inactive Columns
hu: Inaktív oszlopok

en: Active Columns
hu: Aktív oszlopok

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
hu: Hoppá! Az űrlap nem található. Próbáld újra!

en: Validate Keys
hu: Ellenőrző üzenet

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Secret Key
hu: Titkos kulcs

en: reCAPTCHA Settings
hu: reCAPTCHA beállítások

en: Settings: General
hu: Licensz beállítások

en: Enable Akismet Integration
hu: Akismet Integráció

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
hu: Kapcsold ezt BE, hogy megakadályozd az idegen scriptek működését a Gravity Forms admin oldalain, ezzel is csökentve a hibalehetőségeket más sablonokkal és bővítményekkel.

en: No Conflict Mode
hu: Nincs-konfliktus mód

en: Enable Automatic Background Updates
hu: Automatikus frissítések

en: Automatic Background Updates
hu: Automatikus frissítések

en: Enable Toolbar Menu
hu: Jelszó bevitel engedélyezése

en: Enable Logging
hu: Feltétel engedélyezése

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
hu: Kérjük válassz pénznemet az elhelyezkedésedhez. A pénznem az ár mezőkénl lesz használva.

en: Default Currency
hu: Alapértelmezett ország

en: Disable CSS
hu: Letiltva

en: Output Default CSS
hu: Saját CSS fájl használata

en: Paste Your License Key Here
hu: Licensz kulcs megadása

en: Support License Key
hu: Licensz kulcs segítség

en: Your license key has been successfully validated.
hu: Érényes kulcs: a licensz kulcsod érvényes.

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
hu: FIGYELEM! Az összes Gravity Forms űlrap adat beleértve a bejegyzéseket törlődni fog. Ez nem visszavonható. 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
hu: Gravity Forms űrlapok sikersen kikapcsolva. Újra aktíválhatod a %splugins page%s oldalon.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
hu: Nincs jogod letörölni a Gravity Forms űrlap modult.

en: Select the visibility for this field.
hu: Válaszd ki a mező láthatóságát.

en: Administrative
hu: Adminisztratív

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
hu: Alapértelmezett beállítás. A mező látható az űrlap megtekintésekor.

en: Visible
hu: Látható

en: Cancel this upload
hu: Feltöltés megszakítása

en: Please wait for the uploading to complete
hu: Kérjük várj amíg a feltöltés befejeződik.

en: There was a problem while saving the file on the server
hu: Valami probléma lépet fel miközben próbáltuk a szerverre elmenteni

en: Maximum number of files reached
hu: A fájlok maximum számát elérted.

en: This type of file is not allowed.
hu: Ez a fájltypus nincs engedélyezve.

en: File exceeds size limit
hu: A fájl meghaladta a méret korlátot

en: in progress
hu: folyamatban

en: Delete this file
hu: Töröljük ezt a fájlt

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
hu: Ez a fájltípus nincs engedélyezve

en: Refunded
hu: Visszatérített

en: Cancelled
hu: Megszakítva

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Processing
hu: Feldolgozás alatt

en: Paid
hu: Fizetve

en: Authorized
hu: Engedélyezett

en: Transaction ID
hu: Tranzakciós ID

en: Source URL
hu: Forrás URL

en: Starred
hu: Csillagozott

en: Any form field
hu: Bármilyen űrlap mező

en: Predefined Choices
hu: Előre definiált lehetőségek

en: Custom Choices
hu: Egyedi választás

en: Remove a condition
hu: Feltétel törlése

en: Add a condition
hu: Feltétel hozzáadása

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Admin Only? 'OK' to confirm, 'Cancel' to abort.
hu: Ez az űrlap feltételes megjelenés tartalmaz, ami erre a választásra hivatkozik. Biztos hogy módosítod ezt a választást? 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
hu: Ez az űrlap feltételes megjelenés tartalmaz, ami erre a választásra hivatkozik. Biztos hogy módosítod ezt a választást? 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
hu: Ez az űrlap feltételes megjelenés tartalmaz, ami erre a választásra hivatkozik. Biztos hogy törlöd ezt a választást? 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: Warning! This form contains conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
hu: Ez az űrlap feltételes megjelenés tartalmaz, ami erre a választásra hivatkozik. Biztos hogy törlöd ezt a választást? 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: Warning! Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
hu: Törölni fogod ezt a bejegyzést. 'Mégse' megszakítás, 'Ok' törlés.

en: Please enter a confirmation name.
hu: Add meg a visszajelzés nevét.

en: Please enter a URL.
hu: Adj meg egy URL-t.

en: Please select a page.
hu: Válassz egy oldalt.

en: Untitled Confirmation
hu: Névtelen visszajelzés

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
hu: Olyan változtatások vannak amit még nem mentettél. Biztos ogy elveted ezeket a változtatásokat?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt a visszajelzést?

en: There was an issue saving this confirmation.
hu: Probléma adódott a visszajelzés mentése közben.

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
hu: Biztos, hogy törölni akarod ezeket a módosításokat?

en: Saving...
hu: Mentés...

en: Send this notification if
hu: Küldd el ezt az értesítést, ha

en: Use this confirmation if
hu: Használd ezt a Visszajelzést, ha az

en: Empty (no choices selected)
hu: Üres (nincs kiválasztva lehetőség)

en: of the following match:
hu: feltétel teljesül:

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
hu: Egyik

[ctx: Conditional Logic]
en: All
hu: Összes

en: Hide
hu: Rejtsd el

en: Show
hu: Mutasd

en: this form button if
hu: ez az űrlap gombot ha

en: this section if
hu: ezt a szakaszt, ha

en: this field if
hu: ezt a mezőt, ha

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
hu: Örülnénk ha írnál nekünk. Kérjük töltsd ki az alábbi űrlapot és a lehető leghamarabb válaszolunk.

en: Untitled Form
hu: Névtelen űrlap

en: Enter a value
hu: Érték megadása

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
hu: 5 db mutatva %d elemből. Szerkeszd a mezőt hogy lásd az összeset.

en: Select a format
hu: Válassz egy formátumot

en: Row removed
hu: Sor eltávolítva

en: New row added.
hu: Új sor hozzáadva.

en: %1$s at %2$s
hu: %1$s, %2$s

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
hu: %s ezelőtt

en: Full Size - Right Aligned
hu: Teljes méret - Igazítás jobbra

en: Full Size - Centered
hu: Teljes méret - Illesztés középre

en: Full Size - Left Aligned
hu: Teljes méret - Illesztés balra

en: Full Size
hu: Teljes méret

en: Large - Right Aligned
hu: Nagy - Igazítás jobbra

en: Large - Centered
hu: Nagy - Illesztés középre

en: Large - Left Aligned
hu: Nagy - Illesztés balra

en: Medium - Right Aligned
hu: Közepes - Igazítás jobbra

en: Medium - Centered
hu: Közepes - Illesztés középre

en: Medium - Left Aligned
hu: Közepes - Illesztés balra

en: Thumbnail - Right Aligned
hu: Bélyegkép - Igazítás jobbra

en: Thumbnail - Centered
hu: Bélyegkép - Illesztés középre

en: Thumbnail - Left Aligned
hu: Bélyegkép - Illesztés balra

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Select image size
hu: Válaszd ki a kép méretét

en: Pricing form fields
hu: Termék űrlap mezők

en: Optional form fields
hu: Opcionális űrlap mezők

en: Required form fields
hu: Kötelező űrlap mezők

en: Post Edit URL
hu: Cikk szerkesztés URL

en: Form Id
hu: Űrlap azonosító

en: Entry URL
hu: Bejegyzés URL

en: All Pricing Fields
hu: Összes termék mező

en: All Submitted Fields
hu: Összes kitöltött mező

en: Forms per page
hu: Lejárt űrlap üzenete

en: Select an action
hu: Válassz műveletet

en: Whether or not to display the form description.
hu: Űrlap leírásának megjelenítése

en: Can't find your form? Make sure it is active.
hu: Nem találtad az űrlapod? Ellenőrizd, hogy aktiváltad-e!

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
hu: Válaszd ki az úrlapot alistából ahhoz hogy hozzáadhasd az oldaladhoz, bejegyzésedhez.

en: Select a form below to add it to your post or page.
hu: Válassz egy űrlapot a listából, hogy beilleszd a bejegyzésedbe/oldaladra.

en: All Forms
hu: Összes űrlap megtekintése

en: Preview this form
hu: Bejegyzés megtekintése

en: View entries generated by this form
hu: Az űrlap bejegyzéseinek a megtekintése

en: Edit settings for this form
hu: Ezen űrlap beállításainak szerkesztése.

en: Editor
hu: Űrlap szerkesztése

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
hu: Valami hiba történt a Feed freissítés közben. Kérjük nézd át a hibákat és próbáld újra.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
hu: A %sSend To%s email címe nem megfelelő.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
hu: Nem választottál ki értesítést. Kérjük válassz értesítést a küldéshez.

en: There was an error while resending the notifications.
hu: Valami hiba történt, miközben az értesítést újraküldtük.

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
hu: Böngésző kiegészítő jelenleg nem elérhető. Kérjük próbáld később újra.

en: Unable to disable logging.
hu: Feltételes mód engedélyezése

en: Failed to load the preview for this form.
hu: Nem sikerült az űrlap előnézetét betölteni.

en: Please select a form.
hu: Kérjük válassz űrlapot.

en: Dismiss
hu: Figyelmen kívül hagy

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
hu: Még nincs űrlapod. Hozd létre az %selső űrlapot%s!

en: View All Forms
hu: Összes űrlap megtekintése

en: View All Entries
hu: Összes bejegyzés megtekintése

en: Last Entry: %s
hu: Utolsó bejegyzés: %s

en: Unread
hu: Olvasatlan

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
hu: Oops!! Valami nem jó. %sKérjük próbáld újra, vagy %slépj kapcsolatba velünk.%s.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
hu: %sRegisztráld%s a Gravity Forms űrlap modult, hogy megkapd a frissítéseket és a támogatást. Licensz kulcsra van szükséged? %sVásárolj egyet most%s.

en: Please select a form
hu: Válassz egy űrlapot

en: Add Form
hu: Űrlap beillesztése

en: Add Gravity Form
hu: Űrlap hozzáadása

en: New Form
hu: Új űrlap

en: Update Available
hu: Frissítés érhető el

en: REST API Settings
hu: Beállítások mentése

en: Logging Settings
hu: Beállítások

en: Uninstall Gravity Forms
hu: Gravity Forms törlése

en: View System Status
hu: Rendszerállapot

en: Manage Add-Ons
hu: Kiegészítők

en: Manage Updates
hu: Frissítések

en: Edit Plugin Settings
hu: Beálíltások frissítése

en: View Plugin Settings
hu: Általános beállítások

en: Edit Entry Notes
hu: Bejegyzés nyomtatása

en: View Entry Notes
hu: Összes bejegyzés megtekintése

en: Delete Entries
hu: Fájl törlése

en: Edit Entries
hu: Bejegyzés nyomtatása

en: View Entries
hu: Összes bejegyzés megtekintése

en: Preview Forms
hu: Előnézet

en: Edit Forms
hu: Űrlap szerkesztése

en: Delete Forms
hu: Űrlapok kiválasztása

en: Create Forms
hu: Űrlap létrehozása

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
hu: Jelöld ezt be és nem fog megjelenni a állam mező amikor az űrlap megjelenik.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
hu: Válaszd ki a mezőket, amiket szeretnél exportálni.

en: Identification
hu: Admin értesítés

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
hu: Jelöld ezt be, ha szeretnéd, hogy a folyamat jelző sáv egy jóvhagyó üzenettel jelenjen meg.

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
hu: Add meg a szöveget, ami a folyamat jelző sáv felett fog megjelenni.

en: Progress Bar Completion Text
hu: Folyamat jelző sáv szöveg

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
hu: Jelöld ezt be, ha szeretnéd, hogy a folyamat jelző sáv egy jóvhagyó üzenettel jelenjen meg.

en: Progress Bar Confirmation Display
hu: Folyamat jelző sáv, jóvháhagyó üzenet.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
hu: Add meg a vesszővel elválasztott email cím listát, akik megkapjánk a kiválasztott értesítő emailt.

en: Override Notifications
hu: Értesítés felülbírálása

en: Tab Index Start Value
hu: Tab index kezdő érték

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
hu: Konverzációs adat százalékban, a bejegyzésekre vetítve. Ha az űrlap 2x jelent meg és 1 bejegyzés keletkezett, akkor a konverzációs  ráta 50%

en: Entries Conversion
hu: Bejegyzés konverzió

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
hu: Kérjük válassz pénznemet az elhelyezkedésedhez. A pénznem az ár mezőkénl lesz használva.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
hu: Válaszd ki a CAPTCHA -t amit használni szeretnél.

en: reCAPTCHA Type
hu: CAPTCHA típus

en: reCAPTCHA Secret Key
hu: reCAPTCHA beállítások

en: reCAPTCHA Site Key
hu: reCAPTCHA beállítások

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
hu: Kapcsold ezt BE, hogy megakadályozd az idegen scriptek működését a Gravity Forms admin oldalain, ezzel is csökentve a hibalehetőségeket más sablonokkal és bővítményekkel.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
hu: Válassz igen-t vagy nem-et a HTML5 kimenethez. ez a beállítás nem fogja letiltani az általános Gravity Forms HTML5 űrlap mező megjelenéseket.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
hu: Válassz igen-t vagy neme-t, hogy engedélyezd a CSS kimentet. A beállítás nem fogja leálíltani az alap Gravity Forms Űrlapok CSS-t ami a dizájnba be van építve.

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
hu: A Te Gravity Forms licens kulcsoddat ellenőrizzük és így tudod letölteni a frissítési csomagokat automatikusan, valamint támogatást kérni.

en: Settings License Key
hu: Licensz beállítások

en: Export Date Range
hu: Export dátum intervallum

en: Select the fields you would like to include in the export.
hu: Válaszd ki a mezőket, amiket szeretnél exportálni.

en: Export Selected Fields
hu: Kiválasztott mezők exportálása

en: Filter the entries by adding conditions.
hu: Szűrd meg a bejegyzéseket, addj hozzá feltételt.

en: Select the forms you would like to export.
hu: Válaszd ki az űrlapot amit exportálnál.

en: Export Selected Forms
hu: Kiválasztott űrlapok exportálása

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
hu: Válaszd ki az űrlapot aminek a bejegyzéseit szeretnéd exportélni. Egyszerre, csak egy űrlap adatait exportálhatod.

en: Export Selected Form
hu: Kiválasztott űrlap exportálása

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
hu: A Termék mezők segítségével értékesítési és megrendelő űrlapok hozhatók létre. Az űrlap automatikusan kiszámítja a végösszeget és akár online fizetést is kezel.

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
hu: A Bejegyzés mezők segítségével érvényes bejegyzések hozhatók létre az űrlap kitöltésével és beküldésével.

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
hu: A Speciális mezők egyedi űrlap elemeket tartalmaznak. Ezek előre megadott formátumok és adatok bevételére alkalmasak, mint pl.: Név, Email, Cím, stb.

en: Standard Fields provide basic form functionality.
hu: Az Általános mezők a szokásos űrlap elemeket tartalmazzák.

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
hu: A beviteli sablon egy vizuális segítség a felhasználóknak, hogy még könnyebben adják meg az adatot a speciális formátumban.

en: Select which Product this field is tied to.
hu: Válaszd ki azt a terméket, amihez kapcsolódik ez a mező.

en: Product Field
hu: Termék mező

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
hu: Kikapcsolja a mennyiség mezőt. Ebben az esetben a számolt mennyiség 1 db lesz, amit a Termék mezők Mennyiség mezőjével lehet felülírni.

en: Disable Quantity
hu: Mennyiség tiltása

en: Enter the base price for this product.
hu: Add meg az alap árat ehhez a termékhez.

en: Base Price
hu: Alap ár

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
hu: Add meg a tartalmat (szöveg vagy HTML formában) amit meg akarszjelenítettni az űrlapon.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
hu: Jelöld be ezt ha szeretnéd hogy az adatokat dinamikusan is ki lehessen tölteni. Az adatok kitölthetőek lesznek beillesztő kóddal és/vagy hook-al.

en: Incoming Field Data
hu: Admin mező címke

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
hu: Jelöld ezt be hogy ez a kép legyen a bejegyzés Kiemelt képe.

en: Image Meta
hu: Kép metaadatok

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
hu: Válaszd ki azt az oldalt, ahova a felhasználót átírányítjuk, miután kitöltötte az űrlapot.

en: Use Current User as Author
hu: Jelöld a jelenlegi felhasználót Szerzőnek

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
hu: Add meg azt a kategóriát, amelyikbe a bejegyzés belekerül, amikor ezzel az űrlappal létrehozzák.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
hu: Jelöld ezt be hogy ez a kép legyen a bejegyzés Kiemelt képe.

en: Post Title Template
hu: Bejegyzés cím minta

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
hu: Jelöld ezt be hogy ez a kép legyen a bejegyzés Kiemelt képe.

en: Post Content Template
hu: Bejegyzés tartalom minta

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
hu: Válaszd ki a tartalom típusát a léterhozandó bejegyzésnek.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
hu: Válaszd ki a szerzőjét a létrehozandó bejegyzésnek.

en: Post Author
hu: Bejegyzés szerző

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
hu: Válaszd ki a létrehozandó bejegyzés státuszát.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
hu: Válaszd ki melyik kategóriák legyenek megjelenítve. Kiválaszthatod az összeset, vagy egyesével többet is.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
hu: Készíts szabályt, hogy az Elküldés gomb, valamilyen feltétel esetén jelenjen meg. A szabály más mezőkön és tulajdonságaikon múlhat.

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
hu: Készíts szabályt, hogy ennek az oldalnak a Tovább gombja,  csak valamilyen feltétel esetén jelenjen meg. A szabály más mezőkön és tulajdonságaikon múlhat.

en: Next Button Conditional Logic
hu: Feltételes mód a Következő gombhoz

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
hu: Add meg a kép elérési útját, amit szeretnél haszálni az oldal előző gombján.

en: Previous Button Image
hu: Előző gomb képe

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
hu: Add meg a szöveget, amit szeretnél megjeleníteni az oldal előző gombján.

en: Previous Button Text
hu: Előző gomb szövege

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
hu: Add meg a kép elérési útját, amit szeretnél haszálni az oldal következő gombján.

en: Next Button Image
hu: Következő gomb képe

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
hu: Add meg a szöveget, amit szeretnél megjeleníteni az oldal következő gombján.

en: Next Button Text
hu: Következő gomb szövege

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
hu: Válaszd ki meg melyik megjelenítési mező stílust szeretnéd haszálni. Válassz az egyedit és add meg a saját szöveged és háttér színedet.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
hu: Válaszd ki melyik megjelenítési mező fajtát szeretnéd haszálni. Megjelenítési mező, lépséek vagy egyik se.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
hu: Készíts szabályt, hogy ez az oldal csak valamilyen feltétel esetén jelenjen meg. A szabály más mezőkön és tulajdonságaikon múlhat.

en: Page Conditional Logic
hu: Feltételes mód oldalhoz

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
hu: Add meg az üzenetet ami megjelenik azoknak a felhasználóknak akik nincsenek belépve. (megjelenítési kód vagy HTML támogatva)

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
hu: Jelöld ezt be, ha csak bejelentkezett felhasználók láthatják ezt az űrlapot.

en: "Other" Choice
hu: Harmadik választás

en: "Select All" Choice
hu: Összes kijelölése

en: Checkbox Text
hu: Jelölőnégyzetek

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: Enable Enhanced UI
hu: Haladó felület engedélyezése

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
hu: Készíts szabályt, hogy csak valamilyen feltétel esetén jelenjen meg ez a mező. Ez a szabály másik mezőkön és értékein alapulhat.

en: Enable Choice Values
hu: Több oszlop engedélyezése

en: Field Choices
hu: Harmadik választás

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
hu: Add meg a CSS osztály nevét, amit szeretnél használni a mező eredeti stílusának a felülírására.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
hu: Válaszd ki a reCaptcha megjelenítési nyelvét az elérhető opciókból.

en: reCAPTCHA Language
hu: reCAPTCHA beállítások

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
hu: Ha szeretnéd felülírni az alap beállítását a mező ellenőrző feliratnak, akkor itt add meg a kívánt szöveget. Ez az üzenet akkor fog megjelenni, ha a mező hibásan lesz kitöltve.

en: Validation Message
hu: Ellenőrző üzenet

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
hu: Ez a beálíltás az opciót alapból aktíválja amio

en: Activated by Default
hu: Aktíválás alapból

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
hu: Jelöld be ezt az opciót, ha engedélyezni szeretnéd a több fájl feltöltését.

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
hu: A helyfoglalók nem lesznek elküldve amikor az űrlapot kitöltik. A helyfoglaló csak egy tipp, segítség a felhasználónak a helyes formátumú kitöltéshez.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
hu: A helyfoglaló nem fog az űrlappal elküldésre kerülni. Ez egy tipp, ami megjelenik a mezőben és segíti a felhasználót a kitöltésben.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
hu: Ha szeretnél előre egy értéket megadni a mezőnek, akkor itt írd be azt.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
hu: Válaszd ki, hogy melyik cím mező jelenjen meg, illetve add meg az al-címkéket ha akarod.

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
hu: Adj választást ehhez a mezőhöz. Beállíthatod, hogy a választás legyen az alap beállítás ha használod a kiválasztó gombot bal oldalt.

en: Name Prefix Choices
hu: Név előtag választás

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
hu: Válaszd ki hogy melyik név mezőt szeretnéd használni és add meg az Mezőnév beálíltásokat ha szeretnéd.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
hu: Válaszd ki az al-címkék megjelenését. Az al-címkék megjelenhetnek a beviteli mezők felett vagy alatt.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
hu: Válaszd ki a leírás elhelyezkedését. A leírás lehet a beviteli mezők fölött vagy a beviteli mezők alatt.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
hu: Válaszd ki a címke láthatóságát ehhez a mezőhöz. A címkék vagy öröklik a beállítást vagy el vannak rejtve.

en: Label Visibility
hu: Címke láthatóság

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
hu: Add meg az értékeket ennél a beállításnál, hogy felülírd az Al-címkéket a mezőknél.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
hu: Add meg az admin nevet ehhez a mezőhöz. Ha itt megadsz egy nevet akkor az fog megjelenni a bejegyzésben és az adminisztrációs rendszerekben a Gravity Forms -nál.

en: Admin Label
hu: Admin mező név

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
hu: Add meg hány tizedes jegyik történjen a kerekítés.

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
hu: Add meg a matematikai formulát. A formula végeredménye dinamikusan fog változni ezen mező alapján.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
hu: A kalkuláció bekapcsolása lehetővé teszi a mező értékek automatikus kiszámolását matematika formulák alapján.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
hu: Add meg a minimum és a maximum értékeket ehhez a mezőhöz. A felhasználónak a megadott értékeken belül kell saját értéket megadni.

en: Number Range
hu: Szám intervallum

en: Select this option to hide the field label in the form.
hu: Jelöld ezt be és nem fog megjelenni a állam mező amikor az űrlap megjelenik.

en: Hide Field Label
hu: Mező neve

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
hu: Válaszd ezt az opciót, ha a mező értékének mindig egyedinek kell lennie. Ebben az esetben a felhasználó nem adhat meg olyan értéket, ami már létezik.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
hu: Válaszd ezt a lehetőséget, hogy kötelezővé tedd ennek a mezőnek a kitöltését. Ha egy mező kötelező, addig nem lehet az űrlapot elküldeni amíg azt ki nem töltik.

en: Required Field
hu: Kötelező mező

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
hu: Add meg a leírást ebbe a mezőbe. Ez meg fog jelenni a felhasználónak és segít neki a kitöltésben.

en: Field Description
hu: Mező leírása

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
hu: Válaszd ki a telefonszám formátumát. Az elérhető formátumok jelenleg US/CANADA típusu, vagy nemzetközi típusú (minden más).

en: Phone Number Format
hu: Telefonszám formátuma

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
hu: Add meg a feltölhető fájl maximális méretét megabyte-ban

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
hu: Add meg a feltölthető fájlok maximális számát, amit ezzel a mezővel fel lehet tölteni. Hagyd üresen ha nem akarod korlátozni. A maximális szám ilyenkor a szerver beállítástól fog függeni.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
hu: Jelöld be ezt az opciót, ha engedélyezni szeretnéd a több fájl feltöltését.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
hu: Add meg a feltöltéskor engedélyezett fájl typusokat. Csak azok a fájl típusok lesznek feltölthetőek amit itt megadsz.

en: Allowed File Extensions
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
hu: Válszd ki az idő mező megjelenítési formátumát. Elérhető 12 órás (pl. 8:30 pm) vagy 24 órás megjelenítés (pl. 20:30)

en: Select the format you would like to use for the date input.
hu: Válaszd ki az űrlapot amit exportálnál.

en: Field Date Format
hu: Dátum mező formátuma

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
hu: Jelöld ezt be ha le akarod tiltani a http, nem biztonságos megjelenést. Így automatikusan átirányításra kerül a https url-re az oldal. FIGYELEM! Ehhez a funkcióhoz jól beállított https szükséges.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
hu: Válaszd ki a számok formátumát amit haszálni szeretnél ebben a mezőben. Választhatsz, hogy vesszőt vagy pontot használnál a tört rész elválasztására.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
hu: Válaszd ki a név mező beviteli formátumát. 3 lehetőség közül választhatsz. Normál, ami tartalmazza a Kereszt és a Vezetké nevet, Kiterjesztett, ahol előtagot és utótagot is megadhatsz, Egyszerű, ahol csak egy beviteli mező van ahova a teljes nevet meg lehet adni.

en: Field Name Format
hu: Név mező formátuma

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
hu: Jelöld ezt be és nem fog megjelenni az állam/megye/régió mező amikor az űrlap megjelenik.

en: Hide State/Province/Region
hu: Állam / Megye / Régió mező elrejtése

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
hu: Jelöld ezt be és nem fog megjelenni a megye mező amikor az űrlap megjelenik.

en: Hide Province Field
hu: Megye mező elrejtése

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
hu: Jelöld ezt be és nem fog megjelenni a állam mező amikor az űrlap megjelenik.

en: Hide State Field
hu: Állam mező elrejtése

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
hu: Ha ezt bejelölöd, akkor a második cím mező nem fog megjelenni (Cím 2) amikor az űrlap megjelenik.

en: Hide Address Line 2
hu: Cím 2. sorának elrejtése

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
hu: A címek egy országhoz lesznek párosítva, választhatod azt, hogy az ország lenyíló nem jelenik meg.  A bejegyzésekbe el lesz mentve a kiválasztott  ország.

en: Hide Country
hu: Ország mező elrejtése

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
hu: Válaszd ki az országot, amit szeretnél alap beállításnak megadni amikor az űrlap megjelenik.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
hu: Válaszd ki az megyét, amit szeretnél alap beállításnak megadni amikor az űrlap megjelenik.

en: Default Province
hu: Alapértelmezett megye

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
hu: Válaszd ki a megyét amit szeretnél beállítani alapértelmezettnek, amikor az űrlap megjelenik.

en: Default State
hu: Alapértelmezett állam

en: Select the type of address you would like to use.
hu: Válaszd ki a cím típusát amit használni szeretnél.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
hu: Válaszd ki a bevitel típusát amit használni szeretnél a dátum mezőhöz. A dátum választó segíti a felhasználókat egy naptárral. A dátm mező lehetőséget nyújt hogy üres mezőbe beírják a dátumot.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
hu: Add meg a maximum sorok számát amit a felhasználók hozzáadhatnak.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
hu: Add meg a maximum karakterszámot ami a mezőbe írható.

en: Select the type of field from the available form fields.
hu: Válaszd ki a mező típusát a meglévő mezőkból.

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
hu: Válaszd ki az egyedi mező nevét az elérhetőe egyedi mezőkból, vagy adj meg egy új egyedi mező nevet.

en: CAPTCHA Badge Position
hu: reCAPTCHA beállítások

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
hu: Válaszd ki a CAPTCHA -t amit használni szeretnél.

en: CAPTCHA Type
hu: CAPTCHA típus

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
hu: Válasszd ki a reCAPTCHA témát az elérhető opciókból, hogy az jobban illeszkedjen oldaladba.

en: reCAPTCHA Theme
hu: CAPTCHA típus

en: Disable Default Margins
hu: Alap margók letiltásta

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
hu: Írd be a HTML mező nevét. Ez a cím segít azonosítani a HTML blokkot az űrlap szerkesztőben, de ezt a címet a látogatók nem látják.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
hu: Írd be az űrlap mező nevét. Ezt a mező címet látják a látogatók, amikor az űrlapot nézik.

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
hu: Add meg a weboldal URL-jét ahova szeretéd a felhasználót átirányítani, miután sikeresen kitöltötte az űrlapot.

en: Redirect Form to URL
hu: Űrlap átirányítása egy URL címre

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
hu: Válaszd ki azt az oldalt, ahova a felhasználót átírányítjuk, miután kitöltötte az űrlapot.

en: Redirect Form to Page
hu: Űrlap átirányítása egy oldalra

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
hu: Ha engedélyezed az automatikus formázást, ez be fog illeszteni oldaltörést és egyéb formázásokat. Tiltsd le az autó formázást amikor HTML-t használsz a jóváhagyás tartalomhoz.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
hu: Add meg az szöveget, amit szeretnél, hogy a felhasználó lásson, az űrlap jóváhagyása oldalon.

en: Confirmation Message Text
hu: Visszaigazoló üzenet szövege

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
hu: Add meg a CSS osztály nevét, amit szeretnél használni az űrlap eredeti stílusának a felülírására.

en: Form CSS Class Name
hu: Űrlap CSS osztály neve

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
hu: Add meg a kép elérhetőségét, amit szeretnél  az űrlap elküldése gombhoz használni.

en: Form Button Image
hu: Űrlap gomb képe

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
hu: Add meg a szöveget amit szeretnél megjelenítetni az űrlap jóváhagyó-elküldő gombján.

en: Form Button Text
hu: Űrlap gomb szövege

en: Required Indicator
hu: Helyzet kijelzése

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
hu: Válaszd ki a Mezőnév leírások alap elhelyezkedési beállítását. A Mezőnév leírásokat a mezők fölé vagy alá tudod elhelyezni. Ezt a beállítást külön-külön az árlapon felül tudod írni.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
hu: Válaszd ki a mező leírások alap elhelyezkedési beállítását. A mező leírásokat a mezők fölé vagy alá tudod elhelyezni. Ezt a beállítást külön-külön az árlapon felül tudod írni.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
hu: Válaszd ki a Mezőnév leírások alap elhelyezkedési beállítását. A Mezőnév leírásokat a mezők fölé vagy alá tudod elhelyezni. Ezt a beállítást külön-külön az árlapon felül tudod írni.

en: Form Label Placement
hu: Űrlap mezőnevek elhelyezkedése

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
hu: Add meg az Űrlap leírást. Ide írhatsz utasításokat a felhasználóknak.

en: Enter the title of your form.
hu: Add meg az űrlap címét.

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
hu: Kapcsold be ezt az opciót és amikor lehetőség van rá akkor animált átmeneteket használunk a mezőknél.

en: Enable Animation
hu: Animáció engedélyezése

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
hu: Engedélyezd a honeypot spam szűrőt. Ez egy alternatív védelem a reCAPTCHA mező helyett.

en: Enable Anti-spam honeypot
hu: Anti-spam csapda

en: Schedule a time period the form is active.
hu: Add meg az idő intervallumot amikor az űrlap aktív.

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
hu: Add meg aláb, hogy hány bejegyzést engedélyezel ehhez az űrlaphoz.  Az űrlap inaktív lesz, ha eléri a limitet.

en: Limit Number of Entries
hu: Bejegyzések számának a korlátozása

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
hu: Add meg az űrlapnak a maximálisan létrehozható bejegyzések számát, és/vagy állíts beidő intervallumot amikor aktív ez az űrlap.

en: Limit Form Activity
hu: Űrlap korlátozások

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
hu: Addj meg vesszővel elválasztott email cím listát ahova szeretnéd elküldeni BBC  másolatban ezt az értesítést.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
hu: Addj meg vesszővel elválasztott email cím listát ahova szeretnéd elküldeni BBC  másolatban ezt az értesítést.

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
hu: Add meg az email címet amit szeretnél használni válasz email címkét az értesítésnél.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
hu: Add meg a feladó email címét vagy válassz egy nevet az árlap név mezőkk közül.

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
hu: Add meg a feladó email címét vagy válassz egy nevet az árlap név mezőkk közül.

en: From Email Address
hu: Küldő Email címe

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
hu: Engedi az értesítésnek, hogy különböző email címekre kerüljön kiküldésre az Űrlap adatok alapján.

en: Routing
hu: Továbbítás

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
hu: Amikor enedélyezed az automata formázást akkor automatikusan meghatározásra kerülnek a bekezdések és a szűnetek... Kapcsold ki az automatikus formázást amikor HTML-t használsz az email értesítések tartalmához.

en: Disable Auto-Formatting
hu: Automatikus formázás

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
hu: Add emg az email címet amire az értesíést szeretnéd kapni.

en: Send To Email Address
hu: Címzett Email címe

en: New submission from
hu: Új üzenet a {embed_url} oldalról:

en: User Login
hu: Bejelentkezés

en: User Email
hu: Felhasználó Email címe

en: User Display Name
hu: Felhasználó neve

en: HTTP Referer URL
hu: HTTP hivatkozó URL

en: HTTP User Agent
hu: HTTP User Agent (felhasználó ügynök)

en: Embed Post/Page Title
hu: Bejegyzés/Oldal cím beágyazása

en: Embed Post/Page Id
hu: Bejegyzés/Oldal azonosító beágyazása

en: User IP Address
hu: Felhasználó IP címe

en: Insert Merge Tag
hu: Helyettesítő címke beillesztése

en: Pricing Fields
hu: Termék mezők

en: Post Fields
hu: Bejegyzés mezők

en: View Form
hu: Összes űrlap megtekintése

en: Form Updated
hu: Űrlap frissítve.

en: There was an error while saving your form.
hu: Valami hiba történt az űrlap mentése közben.

en: Enable Next Button Conditional Logic
hu: Feltételes Következő gomb megjelenés engedélyezése

en: Enable Page Conditional Logic
hu: Feltételes oldal megjelenés engedélyezése

en: Enable Conditional Logic
hu: Feltételes mód engedélyezése

en: Allow field to be populated dynamically
hu: Mező dinamikus kitöltésének engedélyezése

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Force SSL
hu: SSL kényszerítése

en: Enable Password Input
hu: Jelszó bevitel engedélyezése

en: Delete Icon URL
hu: Ikon URL törlése

en: Add Icon URL
hu: Ikon URL hozzáadása

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Turkish
hu: Török

en: Swedish
hu: Svéd

en: Swahili
hu: Szuahéli

en: Spanish (Latin America)
hu: Spanyol (Latin-Amerika)

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Sinhalese
hu: Szingaléz

en: Serbian
hu: Szerb

en: Russian
hu: Orosz

en: Romanian
hu: Román

en: Portuguese (Portugal)
hu: Portugál (Portugália)

en: Portuguese (Brazil)
hu: Portugál (brazíliai)

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Polish
hu: Lengyel

en: Persian
hu: Perzsa

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Laothian
hu: Laoszi

en: Korean
hu: Koreai

en: Kannada
hu: Kanada

en: Japanese
hu: Japán

en: Italian
hu: Olasz

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hebrew
hu: Héber

en: Greek
hu: Görög

en: German (Switzerland)
hu: Német (Svájc)

en: German (Austria)
hu: Német (Ausztria)

en: German
hu: Német

en: Georgian
hu: Grúz

en: French (Canadian)
hu: Francia (kanadai)

en: French
hu: Francia

en: Finnish
hu: Finn

en: Filipino
hu: Filippínó

en: Estonian
hu: Észt

en: English (US)
hu: Angol (Egyesült Államok)

en: English (UK)
hu: Angol (Egyesült Királyság)

en: Dutch
hu: Holland

en: Danish
hu: Dán

en: Czech
hu: Cseh

en: Croatian
hu: Horvát

en: Chinese (Traditional)
hu: Kínai (hagyományos)

en: Chinese (Simplified)
hu: Kínai (egyszerűsített)

en: Chinese (Hong Kong)
hu: Kínai (hongkongi)

en: Catalan
hu: Katalán

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Basque
hu: Baszk

en: Azerbaijani
hu: Azerbajdzsáni

en: Armenian
hu: Örmény

en: Afrikaans
hu: Afrikai

en: Arabic
hu: Arab

en: Language
hu: Nyelv

en: Activated by default
hu: Aktíválva alapból

en: Source Field
hu: Forrás mező

en: Option Label
hu: Opció címke

en: Default Values
hu: Alap érték

en: Enable Autocomplete
hu: Beálíltás befejezve

en: Prefix Choices
hu: Előtag választása

en: Default Value
hu: Alapértelmezett érték

en: Admin Field Label
hu: Admin mező címke

en: Field Size
hu: Mező mérete

en: Enable enhanced user interface
hu: Haladó felület engedélyezése

en: Custom CSS Class
hu: Egyedi CSS osztály

en: Custom Validation Message
hu: Egyedi ellenőrző üzenet

en: Use Form Setting (%s)
hu: Űrlap beállítás használata (%s)

en: Visible (%s)
hu: Látható (%s)

en: Field Label Visibility
hu: Mező Címke láthatósága

en: Placeholders
hu: Helyfoglaló

en: No Duplicates
hu: Nem lehet megegyező érték

en: Required
hu: Kötelező

en: Rules
hu: Szabályok

en: Do not round
hu: Űrlap nem található

en: Rounding
hu: Kerekítés

en: Validate Formula
hu: Ellenőrizd a formátumot

en: There appears to be a problem with the formula.
hu: Valami probléma van a formátummal.

en: The formula appears to be valid.
hu: A formátum megfelelő.

en: Formula
hu: Képlet

en: Enable Calculation
hu: Kalkuláció engedélyezése

en: Range
hu: Tartomány

en: Maximum Characters
hu: Maximum karakter

en: Select a Mask
hu: Sablon választása

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
hu: Irányító szám

en: Course Code
hu: Kurzus Kód

en: Social Security Number
hu: Közösségi biztonsági szám

en: Valid Input
hu: Érvényes kitöltés

en: Mask
hu: Mező

en: Examples
hu: Példák

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
hu: Az összes többi karakter meg fog jelenni automatikusan.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
hu: Add meg  a kérdőjelet '?', az opcionális karakterekhez. Megjegyzés: Összes karakter a kérdés után opcionális lesz.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
hu: Használj csillagot "*" bármilyen alfanumerikus karakter jelzésére.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
hu: ABC-karakter jelzéséhez használjon "a" kisbetűt.

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
hu: Numerikus karakter jelzésére használj "9"-t.

en: Usage
hu: Használat

en: Custom Mask Instructions
hu: Egyedi típus létrehozásának instrukciója

en: Enter a custom mask
hu: Egyedi sablon megadása

en: Input Mask
hu: Beviteli sablon

en: Standard
hu: Szabványos

en: Supported Credit Cards
hu: Támogatott bankkártyák

en: Sub-Labels
hu: Al-címkék

en: Number Format
hu: Szám formátum

en: Good
hu: Jó

en: Bad
hu: Rossz

en: Short
hu: Rövid

en: Minimum Strength
hu: Minimum jelszóerősség

en: Enable Password Strength
hu: Jelszóerősség mérése

en: Enable Password Visibility Toggle
hu: Jelszó láthatóságának engedélyezése váltó

en: Password Fields
hu: Jelszómezők

en: Enable Email Confirmation
hu: Email ellenőrzés engedélyezése

en: Enable "other" choice
hu: "Egyéb" választás engedélyezése

en: Enable "Select All" choice
hu: Az "Összes kijelölése" választás engedélyezése

en: Save
hu: Mentés

en: enter name
hu: név megadása

en: Enter name
hu: Név megadása

en: Save as
hu: Mentés mint

en: Save as new custom choice
hu: Mentés új egyéni lehetőségként

en: Insert Choices
hu: Válasz beillesztése

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
hu: Válassz kategóriát és szabd tesre az előre beállított válaszokkal, vagy készíts saját válasz listát.

en: Extra Large
hu: Nagyon nagy

en: Extra Small
hu: Nagyon kicsi

en: Definitely Not
hu: Biztos hogy nem

en: Probably Not
hu: Talán nem

en: Not Sure
hu: Nembiztos

en: Probably
hu: Valószínűleg

en: Definitely
hu: Biztosan

en: Would You
hu: Megtennéd-e

en: Much Worse
hu: Nagyon rosszabb

en: Somewhat Worse
hu: Kicsit rosszabb

en: About the Same
hu: Hasonló

en: Somewhat Better
hu: Kicsit jobb

en: Much Better
hu: Sokkal jobb

en: Comparison
hu: Összehasonlítás

en: Strongly Disagree
hu: Nagyon nem ért egyet

en: Disagree
hu: Nem ért egyet

en: Agree
hu: Egyetért

en: Strongly Agree
hu: Nagyon egyetért

en: Agreement
hu: Egyetértés

en: Not Important
hu: Nem fontos

en: Somewhat Important
hu: Kicsit fontos

en: Important
hu: Fontos

en: Very Important
hu: Nagyon fontos

en: Importance
hu: Fontosság

en: Very Unsatisfied
hu: Nagyon elégedetlen

en: Unsatisfied
hu: Elégedetlen

en: Neutral
hu: Semleges

en: Satisfied
hu: Elégedett

en: Very Satisfied
hu: Nagyon elégedett

en: Satisfaction
hu: Megelégedettség

en: Never used
hu: Soha nem használt

en: Over 3 years
hu: évente

en: 1-3 years
hu: 1-3 év

en: 1-6 months
hu: 1-6 hónap

en: Less than a month
hu: Kevesebb mint 1 hónap

en: How Long
hu: Időtartam

en: Less than once a month
hu: Ritkábban mint havonta

en: 2 to 3 times a month
hu: Havonta 2-3 alkalommal

en: Once a month
hu: Havonta

en: 2 to 3 times a week
hu: 2-3x egy héten

en: Once a week
hu: Hetente

en: Every day
hu: Minden nap

en: How Often
hu: Gyakoriság

en: October
hu: Október

en: September
hu: Szeptember

en: August
hu: Augusztus

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: April
hu: Április

en: March
hu: Március

en: February
hu: Február

en: January
hu: Január

en: Months of the Year
hu: Hónapok

en: Saturday
hu: Szombat

en: Friday
hu: Péntek

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Monday
hu: Hétfő

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Days of the Week
hu: Napok

en: Some College
hu: Több Főiskola

en: Graduate or Professional Degree
hu: Szakmai Szervezetek

en: Bachelor's Degree
hu: Főiskola

en: Associate Degree
hu: Felső fokú tanfolyam

en: High School
hu: Középiskola

en: Education
hu: Végzettség

en: Transportation/Logistics
hu: Szállítás/Logisztika

en: Telecommunications
hu: Telekommunikáció

en: Technology
hu: Technológia

en: Skilled Labor
hu: Szakképzés

en: Science/Research
hu: Tudomány/Kutatás

en: Sales
hu: Értékesítés

en: Retail
hu: Kiskereskedelem

en: Restaurant/Food Service
hu: Élelmiszer/Étterem

en: Real Estate
hu: Ingatlan

en: QA/Quality Control
hu: Minőség ellenőrzés/biztosítás

en: Professional Services
hu: Szakmai Szervezetek

en: Pharmaceutical/Biotech
hu: Gyógyszeripar/Biotechnológia

en: Non-Profit/Volunteer
hu: Non-Profit/Önkéntes

en: Manufacturing/Operations
hu: Gyártás

en: Management/Executive
hu: Ügyvezető / Felső vezető

en: Legal
hu: Jog

en: Law Enforcement/Security
hu: Rendészet/Biztonság

en: Job Search Aids
hu: Állás keresés

en: Insurance
hu: Biztosítás

en: Installation/Maintenance
hu: Karbantartás

en: Human Resources
hu: Emberi erőforrás

en: Hospitality/Travel
hu: Vendéglátás/Utazás

en: Healthcare
hu: Egészségügy

en: Government/Military
hu: Katinai/Kormányzati

en: Engineering
hu: Mérnöki

en: Energy/Utilities
hu: Energia

en: Education/Training
hu: Oktatás/Képzés

en: Customer Service
hu: Ügyfélszolgálat

en: Consumer Goods
hu: Fogyasztási Cikkek

en: Construction/Facilities
hu: Építőipar

en: Clerical/Administrative
hu: Irodai/adminisztratív

en: Business Opportunity
hu: Üzleti lehetőség

en: Business Development
hu: Üzletfejlesztés

en: Banking/Mortgage
hu: Bank/Jelzálod

en: Automotive
hu: Autóipar

en: Arts/Entertainment/Publishing
hu: Művészet/Szórakozás/Publikálás

en: Aerospace/Aviation
hu: Repülés/Légi közlekedés

en: Advertising/Public Relations
hu: Reklám/PR

en: Accounting/Finance
hu: Pénzügy/Számvitel

en: Industry
hu: Iparág

en: Seasonal
hu: Idénymunka

en: Contract
hu: Szerződéses

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: Employee
hu: Foglalkoztatott

en: Per Diem
hu: Napi díj

en: Part-Time
hu: Részidő

en: Full-Time
hu: Teljes idő

en: Job Type
hu: Munka jellege

en: Student
hu: Tanuló

en: Retired
hu: Nyudíjas

en: Homemaker
hu: Háztartásbeli

en: Not employed and not looking for work
hu: Munkanélküli és nem keres munákt

en: Not employed but looking for work
hu: Nem dolgozom, munkát keresek

en: Self-employed
hu: Vállalkozó

en: Employed Part-Time
hu: Alkalmazott részmunkaidő

en: Employed Full-Time
hu: Alklamazott teljes munkaidőben

en: Employment
hu: Foglalkoztatás

en: Widowed
hu: Özvegy

en: Divorced
hu: Elvált

en: Married
hu: Házas

en: Single
hu: Egyedülálló

en: Marital Status
hu: Családi állapot

en: 65 or Above
hu: 65 vagy felette

en: Under 18
hu: 18 év alatt

en: Age
hu: Korosztály

en: Prefer Not to Answer
hu: Inkább nem válaszolok

en: Female
hu: Nő

en: Male
hu: Férfi

en: Gender
hu: Nemi identitás

en: South America
hu: Dél Amerika

en: North America
hu: Észak Amerika

en: Europe
hu: Európa

en: Asia
hu: Ázsia

en: Africa
hu: Afrika

en: Continents
hu: Kontinens

en: Canadian Province/Territory
hu: Kanadai Tartomány

en: U.S. States
hu: USA Államok

en: Countries
hu: Országok

en: Bulk Add / Predefined Choices
hu: Csoportos hozzáadás / Előre megírt választások

en: Label
hu: Mező neve

en: Choices
hu: Választások

en: Show Values
hu: érték megjelenítése

en: Phone Format
hu: Telefon formátum

en: 24 hour
hu: 24 óra

en: 12 hour
hu: 12 óra

en: Time Format
hu: Idő formátum

en: Maximum Rows
hu: Maximum sorok száma

en: Enable multiple columns
hu: Több oszlop engedélyezése

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Maximum allowed on this server: %sMB
hu: Maximálisan megengedett ezen a kiszolgálón: %sMB

en: Maximum File Size
hu: Maximum fájl méret

en: Maximum Number of Files
hu: Fájlok maximális száma

en: Enable Multi-File Upload
hu: Többszörös fájlfeltöltés engélyezése

en: Multiple Files
hu: Több fájl

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
hu: Vesszővel elválasztva (pl. jpg, gif, png, pdf)

en: Allowed file extensions
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Customize Fields
hu: Mezők testreszabása

en: Placeholder
hu: Helyfoglaló

en: Date Format Placement
hu: Dátumformátum elhelyezése

en: Date Format
hu: Dátum formátum

en: Preview this form to see your custom icon.
hu: Úrlap előnézet megtekintése az eyedi ikon megtekint.éséhez.

en: Image Path:
hu: Kép útvonala:

en: Custom Icon
hu: Egyedi ikon

en: Calendar Icon
hu: Naptár ikon

en: No Icon
hu: Nincs ikon

en: Date Drop Down
hu: Dátum lenyíló

en: Date Picker
hu: Dátum választó

en: Date Field
hu: Dátum mező

en: Date Input Type
hu: Dátum bevitel típusa

en: Name Fields
hu: Név mezők

en: Extended
hu: Bővített

en: Name Format
hu: Név formátum

en: Default Country
hu: Alapértelmezett ország

en: Default %s
hu: Alapértelmezett %s

en: Address Fields
hu: Cím mezők

en: Address Type
hu: Cím típusa

en: Set as Featured Image
hu: Beállítás kiemelt képnek

en: Featured Image
hu: Kiemelt kép

en: Image Metadata
hu: Kép metaadatok

en: Create content template
hu: Készíts új sablont

en: Content Template
hu: Tartalom sablon

en: Placeholder Label
hu: Helyfoglaló címke

en: Display placeholder
hu: Helyfoglaló megjelenítése

en: Select Categories
hu: Kategóriák választása

en: All Categories
hu: Összes kategória

en: Post Category
hu: Cikk kategóriája

en: Post Format
hu: Tartalom típus

en: Use logged in user as author
hu: Bejelentkezett felhasználók, mint szerzők

en: Default Post Author
hu: Alapértelmezett szerző

en: Published
hu: Közzétéve

en: Draft
hu: Vázlat

en: Post Status
hu: Cikk állapota

en: Select an existing custom field
hu: Választás a létező egyedi mezők közül

en: New
hu: Új

en: Existing
hu: Létező

en: Custom Field Name
hu: Egyedi mező név

en: Bottom Left
hu: Bal alsó

en: Bottom Right
hu: Jobb alsó

en: Badge Position
hu: Jelvény pozíció

en: Dark
hu: Sötét

en: Light
hu: Világos

en: Theme
hu: Sablon

en: Font Color
hu: Betű színe

en: Large
hu: Nagy

en: Small
hu: Kicsi

en: Size
hu: Méret

en: Math Challenge
hu: Matematikai feladat

en: Advanced Fields
hu: Speciális mezők

en: Single line text
hu: Egysoros szöveg

en: Standard Fields
hu: Általános mezők

en: Disable default margins
hu: Alapértelmezett margók kikapcsolása

en: Text:
hu: Szöveg:

en: Next Button
hu: Következő gomb

en: Disable quantity field
hu: Mennyiség mező kikapcsolása

en: Single Method
hu: Egyszeerű mód

en: Calculation
hu: Kalkuláció

en: User Defined Price
hu: Látogató által meghatározott ár

en: Single Product
hu: Egyszerű termék

en: Field Type
hu: Mező típusa

en: Product Field Mapping
hu: Termék mező kapcsolás

en: Checkbox Label
hu: Jelölőnégyzet címkéje

en: Field Label
hu: Mező címke

en: Image Path:
hu: Kép útvonala:

en: Button Text:
hu: Gomb szövege:

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Previous Button
hu: Előző gomb

en: Completion Text
hu: Szöveg a befejezéskor

en: Display completed progress bar on confirmation
hu: Mutassuk  a folyamt kijelzőt a megerősítéskor

en: Page Names
hu: Oldalak nevei

en: Background Color
hu: Háttér színe

en: Text Color
hu: Szöveg színe

en: Custom
hu: Egyedi

en: Red
hu: Piros

en: Orange
hu: Narancs

en: Green
hu: Zöld

en: Gray
hu: Szürke

en: Blue
hu: Kék

en: Progress Bar Style
hu: Grafikus megjelenítés stílusa

en: None
hu: Nincs

en: Steps
hu: Lépések

en: Progress Bar
hu: Grafikus

en: Progress Indicator
hu: Helyzet kijelzése

en: No field selected
hu: Nincs kijelölt mező

en: Search for a field
hu: Mező keresése

en: Custom settings
hu: Egyéni beállítások

en: Field Settings
hu: Mező beállítások

en: Add Fields
hu: Mezők hozzáadása

en: Return to Form List
hu: Vissza az űrlapok listájához

en: Continue Editing this Form
hu: Az űrlap szerkesztésének folytatása

en: Setup Email Notifications for this Form
hu: E-mail értesítések beállítása ehhez az űrlaphoz

en: Preview this Form
hu: Űrlap előnézete

en: What would you like to do next?
hu: Szeretnéd a következőt csinálni?

en: You have successfully saved your form!
hu: Az űrlapot sikeresen mentetted!

en: Manage last page options
hu: Utolsó oldal beállításainak kezelése

en: Last page options
hu: Utolsó oldal beállításai

en: Manage pagination options
hu: Lapozási beállítások kezelése

en: Pagination Options
hu: Lapozás beállításai

en: Preview
hu: Előnézet

en: Advanced
hu: Speciális

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: General
hu: Általános

en: Tab Index Start
hu: Tab index start

en: Disable script output
hu: Script kimenet letiltása

en: Enable Ajax
hu: Engedélyezés

en: Display form description
hu: Űrlap leírásának megjelenítése

en: Display form title
hu: Űrlap nevének megjelenítése

en: Select a Form
hu: Űrlap választása

en: Contact Us
hu: Léj velünk kapcsolatba

en: Form
hu: Űrlap

en: Gravity Forms Widget
hu: Gravity Forms űrlap Widget

en: User Agent
hu: User Agent (Felhasználói Ügynök)

en: Post Id
hu: Cikk azonosító

en: Created By (User Id)
hu: Készítette: (Felhasználói Id)

en: Exporting entries. Progress:
hu: Bejegyzések exportálása

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
hu: A dátum intervallum opcionális, ha nem adod meg akkor az összes bejegyzést exportáljuk.

en: Select Date Range
hu: Válaszz időtartamot

en: Select Fields
hu: Válassz mezőket

en: Select a form
hu: Űrlap választása

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
hu: Válassz egy űrlapot hogy exportáld a bejegyzéseit. Miután kiválasztottad az űrlapot még a mezőket is kell választanod, amit szeretnél exportálni, ezután pedig opcionálisan megadhatsz dátum intervallumot is az exporthoz. Végül kattints a letöltés gombra és a Gravity Forms egy CSV fájlban elmenti az adatokat a számítógépedre.

en: Please select the fields to be exported
hu: Válaszd ki az exportálandó mezőket

en: Ajax error while selecting a form
hu: Ajax hiba az űrlap kiválasztása közben

en: Export Entries
hu: Bejegyzések exportálása

en: Download Export File
hu: Export fájl letöltése

en: Select Forms
hu: Űrlapok kiválasztása

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
hu: Válaszd ki az űrlapot amit szeretnél exportálni. Utána kattints a lenti letöltést gombra és a Gravity Forms exportál egy JSON typusú fájlt a számítógépedre. Ezt a fájlt tudod egy másik weboldalon importálni.

en: Export Forms
hu: Űrlapok exportálása

en: Import
hu: Importálás

en: Select Files
hu: Fájlok kiválasztása

en: Import Forms
hu: Űrlapok importálása

en: Edit Form
hu: Űrlap szerkesztése

en: form
hu: űrlap

en: forms
hu: űrlapok

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
hu: Az árlapok nem lettek importálva. A fájl nem kompatibilis ezzel a Gravity Forms verzióval.

en: Please select the forms to be exported
hu: Kérjük válassz Űrlapot az exportáláshoz

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
hu: Köszönjük az üzenetet! Az űrlap sikeresen elküldve. Hamarosan válaszolunk.

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
hu: Küldésés az Email megerősítése

en: Save and Continue Confirmation
hu: Mentés és megerősítés folytatása

en: Default Confirmation
hu: Alapértelmezett Visszajelzés

en: Payment Date
hu: Fizetési dátum

en: Payment Status
hu: Fizetés állapota

note: translators: Notification name followed by its ID. e.g. Admin Notification (ID: 5d4c0a2a37204).
en: %1$s (ID: %2$s)
hu: %1$s, %2$s

en: WordPress was unable to send the notification email.
hu: Valami hiba történt, miközben az értesítést újraküldtük.

en: Notification not found
hu: Értesítés nem található

en: User Notification
hu: Felhasználó értesítés

en: Admin Notification
hu: Admin értesítés

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot.

en: Form duplicated.
hu: Űrlap duplikálva.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot.

en: Form deleted.
hu: Űrlap törölve.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot.

en: Form restored.
hu: Űrlap visszaállítva.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot.

en: Form moved to the trash.
hu: Űrlap a lomtárba átmozgatva

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
hu: Még nincs űrlapod. Hozd létre az %selső űrlapot%s!

en: There are no forms in the trash.
hu: Nincs űrlap a lomtárban.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
hu: Nincs találat a keresési feltételek alapján. %sÖsszes űrlap%s.

en: Move this form to the trash
hu: Űrlap lomtárba helyezése

en: Conversion
hu: Konverzió

en: Views
hu: Megtekintések

en: Entries
hu: Bejegyzések

en: Move to trash
hu: Lomtárba helyezés

en: Permanently Delete Entries
hu: A kiválasztottak végleges törlése

en: Reset Views
hu: Megtekintések lenullázása

en: Mark as Inactive
hu: Inaktív állapotba állítás

en: Mark as Active
hu: Aktív állapotba állítás

en: Delete permanently
hu: Végleges törlés

[ctx: Form List]
en: Trash
hu: Lomtár

[ctx: Form List]
en: Inactive
hu: Inaktív

[ctx: Form List]
en: Active
hu: Aktív

[ctx: Form List]
en: All
hu: Összes

en: Saved! Redirecting...
hu: Mentve! Átirányítás...

en: Creating Form...
hu: Űrlap létrehozása...

en: Create a New Form
hu: Új űrlap létrehozása

en: There was an issue creating your form.
hu: Probléma adódott az űrlap létrehozása közben.

en: Search Forms
hu: Űrlapok keresése

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
hu: FIGYELEM! Arra készül, hogy törli az összes bejegyzést ami ehhez az űrlaphoz kapcsolódik.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
hu: \'Mégse\' gomb a megszakításhoz, \'OK\' gomb a törléshez.

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
hu: Biztos hogy alaphelyzetbe állítod a kiválasztott űrlapok nézetét?

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
hu: FIGYELEM! Törölni készülsz ezt az űrlapot és az össze hozzá tartozó bejegzést is.

en: Ajax error while updating form
hu: Ajax hiba az űrlap feltöltésekor

en: Cancel to stop, OK to delete.
hu: Mégse a megszakítás, Ok a törlés

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
hu: FIGYELEM: Törlésre jelölted ezt az űrlapot és ennek MINDEN bejegyzését.

en: Create Form
hu: Űrlap létrehozása

en: Please enter a unique form title.
hu: Kérjük adj meg egyedi űrlap címet.

en: Please enter a form title.
hu: Add meg az űrlap címét.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
hu: Köszönjük hogy elmentetted (form_title). Kérjük  használd a linket alább, hogy megnézd az űrlapot bármilyen számítógépről.  <br /><br /> {save_link} <br /><br /> A megadott link 30 napig érvényes. Ezalatt az idő alatt be kell fejezned a kitöltést.

en: Save and Continue Email
hu: Mentés és folytatás az Email-el

en: There was an issue deleting this confirmation.
hu: Probléma adódott a visszajelzés törlése közben.

en: Confirmation deleted.
hu: Visszajelzés törölve.

en: Animated transitions
hu: Animált átmenetek

en: Anti-spam honeypot
hu: Anti-spam csapda

en: Form Options
hu: Űrlap opciók

en: Require Login Message
hu: Bejelentkezés szükséges üzenet

en: Require user to be logged in
hu: Csak bejelentkezett felhasználóknak

en: Form Expired Message
hu: Lejárt űrlap üzenete

en: Form Pending Message
hu: Ürlap várakozási üzenet

en: Schedule Form End Date/Time
hu: Befejezés dátum/idő megadása

en: Schedule Start Date/Time
hu: Kezdés dátum/idő megadása

en: Schedule Form
hu: Űrlapok kiválasztása

en: Entry Limit Reached Message
hu: Bejegyzések maximális száma esetén megjelenő üzenet

en: per year
hu: évente

en: per month
hu: havonta

en: per week
hu: hetente

en: per day
hu: naponta

en: total entries
hu: összes bejegyzés

en: Number of Entries
hu: Bejegyzések száma

en: Enable entry limit
hu: Korlátozás engedélyezése

en: Limit number of entries
hu: Bejegyzések számának korlátozása

en: Restrictions
hu: Korlátozások

en: Save and Continue Later
hu: Mentés és folytatás később

en: Link Text
hu: Szöveg

en: Enable Save and Continue
hu: Mentés és folytatás engedélyezése

en: Save and Continue
hu: Mentés és folytatás

en: Image
hu: Kép

en: Form Button
hu: Űrlap gomb beállítások

en: CSS Class Name
hu: CSS osztály neve

en: (Required)
hu: (Kötelező)

en: Custom Required Indicator
hu: Helyzet kijelzése

en: Custom:
hu: Egyedi

en: Text: (Required)
hu: Szöveg: (Kötelező)

en: Required Field Indicator
hu: Kötelező mező jelzője

en: Sub-Label Placement
hu: Mezőnév elhelyezése

en: Above inputs
hu: Beviteli mezők fölé

en: Below inputs
hu: Beviteli mezők alá

en: Description Placement
hu: Leírás elhelyezése

en: Right aligned
hu: Jobbra igazítva

en: Left aligned
hu: Balra igazítva

en: Top aligned
hu: Felülre igazítva

en: Label Placement
hu: Mezőnév elhelyezése

en: Form Layout
hu: Űrlap megjelenés beállítások

en: Form Description
hu: Űrlap leírása

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
hu: A megadott űrlap cím már létezik. Kérjük adj meg egyedit.

en: Form Basics
hu: Űrlap alap beállítások

en: dismiss
hu: Figyelmen kívül hagy

en: display grid
hu: Űrlap nevének megjelenítése

en: Form Preview
hu: Űrlap előnézete

en: You don't have adequate permission to preview forms.
hu: Nincs jogod megnézni ezt az űrlapot.

en: Add page break between entries
hu: Oldaltörés hozzáadása a bejegyzések közé

en: Include notes
hu: Megjegyzés csatolása

en: Print all of the selected entries at once.
hu: Az összes kiválasztot bejegyzés nyomtatása.

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
hu: Az alap értesítési beállítások felülírásához, adj meg egy vesszővel elválasztott email listát, ahova a kiválasztott értesítéseket elküldjük.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
hu: Add meg, hogy melyik értesítést akarod elküldeni a kiválasztott bejegyzéseknek.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
hu: Nem tudod az értesítést újra küldeni ehhez a bejegyzéshez, mert ez az ürlap nem rendelkezik beállított értesítésekkel.

en: Please select at least one entry...
hu: Kérjük válassz legalább egy bejegyzést.

en: Entry List
hu: Bejegyzések listája

en: Clear selection
hu: Kiválasztások visszavonása

en: All %s{0}%s entries have been selected.
hu: Összes: %s{0}%s bejegyzés kiválasztva.

en: Select all %s{0}%s entries.
hu: Válaszd ki az összes: %s{0}%s bejegyzést.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
hu: Az összes: %s{0}%s bejegyzés kiválsztva ezen az oldalon

en: entries
hu: bejegyzések

en: entry
hu: bejegyzés

en: Notifications for %s were resent successfully.
hu: Ez az értesítést: %s sikeresen újraküldve.

en: Print Entries
hu: Bejegyzés nyomtatása

en: Please select at least one entry.
hu: Kérjük válassz legalább egy bejegyzést.

en: %s unstarred.
hu: %s csillag visszavonva.

en: %s starred.
hu: %s csillagozva.

en: %s marked as unread.
hu: %s megjelölve olvasatlannak.

en: %s marked as read.
hu: %s megjelölve olvasottnak.

en: %s marked as spam.
hu: %s megjelölve spam-nek.

en: %s restored from the spam.
hu: %s visszaállítva a spam-ből.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: %s deleted.
hu: %s törölve.

en: %d entries
hu: %d bejegyzés

en: Entry deleted.
hu: Bejegyzés törölve.

en: Delete All Spam
hu: Minden Spam törlése

en: Empty Trash
hu: Lomtár ürítése

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
hu: FIGYELEM! Ez a művelet nem visszavonható! Véglegesen törlöd a spam-et? 'OK' törlés 'Mégse' megszakítás.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
hu: FIGYELEM! Ezt nem tudod visszavonni! Üríted a lomtárt? 'Ok' lomtár ürítése 'Méges' megszakítás.

en: Remove Star
hu: Csillag eltávolítása

en: Add Star
hu: Csillag hozzáadása

en: Mark as Unread
hu: Megjelölés olvasatlanként

en: Mark as Read
hu: Megjelölés olvasottként

en: Move this entry to the trash
hu: Bejegyzés lomtárba helyezése

en: Mark this entry as spam
hu: Jelöld meg spam-ként

en: Mark unread
hu: Megjelölés olvasatlanként

en: Mark this entry as unread
hu: Bejegyzés megjelölése olvasatlanként

en: Mark read
hu: Megjelölés olvasottként

en: Mark this entry as not spam
hu: Jelöld ezt úgy hogy nem spam

en: This form does not have any entries yet.
hu: Ennek az űrlapnak még nincsenek bejegyzései.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
hu: Ennek az űrlapnak nincsenek bejegyzései a megadott keresési feltételek alapján.

en: This form does not have any entries in the trash.
hu: Ennek az űrlapnak nincs bejegyzése a lomtárban.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
hu: Ennek az űrlapnak nincs bejegyzése a lomtárban a megadott keresési feltételek alapján.

en: This form does not have any spam.
hu: Ennek az űrlapnak nincs spam bejegyzése.

en: This form does not have any starred entries.
hu: Ennek az űrlapnak nincs csillagozott bejegyzése.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
hu: Ez az űrlap nem rendelkezik csillaggal jelölt bejegyzésel a megadott keresési feltétel alapján.

en: This form does not have any unread entries.
hu: Ennek az űrlapnak nincs olvasatlan bejegyzése.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
hu: Ennek az űrlapnak nincsenek olvasatlan bejegyzései a megadott keresési feltétel alapján.

en: View this entry
hu: Bejegyzés megtekintése

en: click to select columns to display
hu: jelöld ki a megjelenítendő oszlopokat

en: Trash
hu: Lomtár

[ctx: Entry List]
en: Starred
hu: Csillagozott

[ctx: Entry List]
en: Unread
hu: Olvasatlan

[ctx: Entry List]
en: All
hu: Összes

en: Search
hu: Keresés

en: Number of entries per page:
hu: Bejegyzések száma oldalanként:

en: Pagination
hu: Lapszámozás

en: Default Filter
hu: Alapértelmezett szűrő

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
hu: Még nincs egy aktív űrlapod sem. Gyerünk %scsinálj egyet%s

en: 1 entry
hu: 1 bejegyzés

en: %s restored from the Trash.
hu: %s visszaállítva a lomtárból.

en: Thai Baht
hu: Tahi Baht

en: Taiwan New Dollar
hu: Taiwani Új Dollár

en: Swiss Franc
hu: Svájci Frank

en: Swedish Krona
hu: Svéd Korona

en: South African Rand
hu: Dél Afriaki Rand

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri Dollár

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Polish Zloty
hu: Lengyel Zlotyi

en: Philippine Peso
hu: Fülöp Szigeteki Peso

en: New Zealand Dollar
hu: Új Zélandi Dollár

en: Norwegian Krone
hu: Norvég Korona

en: Mexican Peso
hu: Mexikói Peso

en: Malaysian Ringgit
hu: Maláj Ringit

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Israeli New Sheqel
hu: Izraeli Új Sékel

en: Hungarian Forint
hu: Magyar Forint

en: Hong Kong Dollar
hu: Hon Kong Dollár

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Czech Koruna
hu: Cseh Korona

en: Canadian Dollar
hu: Canadai Dollár

en: Brazilian Real
hu: Brazil Real

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál Dollár

en: Pound Sterling
hu: Font Sterling

en: U.S. Dollar
hu: USA Dollár

en: CSS Ready Classes
hu: CSS osztály neve

en: CSS Selectors
hu: Űrlapok kiválasztása

en: Configuring Notifications
hu: Értesítések beállítása

en: Configuring Confirmations
hu: Értesítések beállítása

en: Embedding a Form
hu: Űrlap szerkesztése

en: Creating a Form
hu: Űrlap létrehozása...

en: User Documentation
hu: Felhasználó értesítés

en: Resending...
hu: Újraküldés...

en: Resend Notifications
hu: Értesítések újraküldése

en: Configure Notifications
hu: Értesítések beállítása

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
hu: Nem tudod az értesítéseket újra küldeni, mert ennek az ürlapnak nincsenek beállítva értesítések.

en: Mark as Spam
hu: Spamnek minősítés

en: Move to Trash
hu: Lomtárba helyezés

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Delete Permanently
hu: Végleges törlés

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hu: Törölni fogod ezt a bejegyzést. 'Mégse' megszakítás, 'Ok' törlés.

en: Not Spam
hu: Nem Spam

en: Edit Post
hu: Cikk szerkesztése

en: Embed Url
hu: URL beágyazása

en: Updated
hu: Frissítve

en: Submitted on
hu: Bejegyzés dátuma

en: Entry Id
hu: Bejegyzés azonosító

en: Transaction Id
hu: Tranzakciós Id

en: Subscription Id
hu: Feliratkozás Id

en: Start Date
hu: Kezdő dátum

en: Status
hu: Státusz

en: Unit Price
hu: Darab ár

en: Qty
hu: Mennyiség

en: Order
hu: Megrendelés

en: show empty fields
hu: üres mezők megjelenítése

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Also email this note to
hu: A jegyzetet küldd el erre az Email címre is:

en: Add Note
hu: Új jegyzet

en: added
hu: hozzáadva

en: Apply
hu: Alkalmaz

en:  Bulk action
hu:  Csoportművelet

en:  Bulk action
hu:  Csoportművelet

en: Details
hu: Adatok

en: Entry Updated.
hu: Bejegyzés frissítve.

en: Include Notes
hu: Megjegyzés csatolása

en: Print
hu: Kinyomtatás

en: Notifications were resent successfully.
hu: Az értesítések újraküldése sikeres volt.

en: You must select at least one type of notification to resend.
hu: Ki kell választanod legalább egy értesítést az újraküldéshez.

en: Ajax error while deleting field.
hu: Ajax hiba a mező törlésekor.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
hu: Biztos hogy törlöd ezt a fájlt? 'Mégse' a megszakítás az 'OK' a jóváhagyás

en: You don't have adequate permission to delete entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
hu: Nincs jogod törölni ezt a megjegyzést.

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again
hu: Hoppá! Nem találjuk a bejegyzésedet. Kérjük próbáld újra

en: Payment Details
hu: Fizetési adatok

en: Subscription Details
hu: Feliratkozás adatok

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Entry
hu: Bejegyzés

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
hu: Ehhez az űrlaphoz még nincs beállítva egy értesítés sem. Hozzunk létre egy %súj értesítést%s.

en: Undefined Service
hu: Látogató által meghatározott ár

en: WARNING: You are about to delete this notification.
hu: FIGYELEM: Arra készül hogy törölje az értesítést

en: Service
hu: Ügyfélszolgálat

en: Save and continue email is requested
hu: Mentés és folytatás, email cím megkérve

en: Form is saved
hu: Űrlap elmentve

en: Form is submitted
hu: Űrlap elküldve

en: There was an issue duplicating this notification.
hu: Valami hiba lépet fel az értesítés duplikálása közben

en: Notification duplicated.
hu: Értesítés törölve.

en: There was an issue deleting this notification.
hu: Valami hiba történt a törlés közben.

en: Notification deleted.
hu: Értesítés törölve.

en: Save & Continue Token
hu: Mentés és folytatás

en: Save & Continue Link
hu: Mentés és folytatás

en: Update Notification
hu: Értesítés frissítése

en: Auto-formatting
hu: Automatikus formázás

en: Subject
hu: Tárgy

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
hu: Kérjük adj meg valós email címet vagy vont össze a címkéket a BBC mezőben.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
hu: Kérjük adj meg valós email címet vagy vont össze a címkéket a BBC mezőben.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
hu: Kérjük adj meg valós email címet vagy vont össze a címkéket a Válasz mezőben.

en: Reply To
hu: Válasz címzett

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
hu: Kérjük adj meg valós email címet vagy vont össze a címkéket a BBC mezőben.

en: From Email
hu: Küldő Email címe

en: From Name
hu: Küldő neve

en: Please select an Email Address field.
hu: Valós Email címet kell megadni.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
hu: Az űrlapod nem tartalmaz email mezőt. Addj egy email mezőt az űrlapodhoz és próbáld újra.

en: Send To Field
hu: Címzett

en: Send To Email
hu: Címzett Email címe

en: Event
hu: Esemény

en: Email Service
hu: Ügyfélszolgálat

en: Configure Routing
hu: Átirányítások beállítása

en: Send To
hu: Címzett

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Print Preview
hu: Nyomtatási előnézet

en: close window
hu: ablak bezárása

en: Entry #
hu: Bejegyzés #

en: Bulk Print
hu: Tömeges nyomtatás

en: You don't have adequate permission to view entries.
hu: Nincs jogod megnézni ezt a bejegyzést

en: Oops! We could not locate your form.
hu: Hoppá! Az űrlap nem található.

en: Email Address
hu: Email cím

en: Send Link
hu: Címzett

en: Sorry. This form is no longer available.
hu: Sajnáljuk. Ez az űrlap már nem elérhető.

en: This form is not yet available.
hu: Ez az úrlap még nem elérhető.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
hu: Sajnáljuk. Ezt az űrlapot már nem lehet kitölteni és elküldeni.

en: Step
hu: Lépés

en: Next Page
hu: Következő oldal

en: Strong
hu: Erős

en: Medium
hu: Közepes

en: Password strength unknown
hu: A jelszó erőssége ismeretlen

en: Mismatch
hu: Nem talált

en: max characters
hu: max. karakter

en: No results matched
hu: Nincs találat

en: All choices are unselected.
hu: Összes lehetőség bejelöletlen.

en: All choices are selected.
hu: Összes lehetőség kiválasztva.

en: At least one field must be filled out
hu: Legalább egy mezőt meg kell adni

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
hu: Érvénytelen választás. Kérlek válassz a lehetséges opciók közül.

en: Please enter a valid value.
hu: Valós értéket kell megadni.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
hu: Ez amező egyedi értéket kíván és a '%s' érték már használva van.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
hu: Ez a dátum foglalt, kérjük válassz egy másik dátumot.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
hu: Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

en: Previous Page
hu: Előző oldal

en: There was a problem with your submission.
hu: Probléma az űrlap kitöltésével kapcsolatban.

note: Translators: the text or symbol that indicates a field is required
en: "%s" indicates required fields
hu: "%s" a kötelező mezőket jelöli

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
hu: Sajnáljuk de be kell lépned hogy megnézhesd ezt az űrlapot.

en: Previous
hu: Előző

en: Review Form
hu: Új űrlap

en: <em>This page does not exist.</em>
hu: <em>Ez az oldal nem létezik.</em>

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
hu: \'Mégse\' gomb a megszakításhoz, \'OK\' gomb a törléshez.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
hu: FIGYELEM! A Visszajelzés törlésére készülsz.

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Save &amp; Continue Email Input
hu: Mentés és folytatás az Email-el

en: Save &amp; Continue Token
hu: Mentés és folytatás

en: Save &amp; Continue Link
hu: Mentés és folytatás

en: Confirmation Settings
hu: Visszajelzések

en: Legacy Settings
hu: Feed beállítások

en: Save Confirmation
hu: Visszajelzés mentése

en: Enable conditional logic
hu: Feltételes mód engedélyezése

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
hu: Minta: telefon={Telefon:1}&email={Email:2}

en: You must specify a valid Redirect URL.
hu: Érvényes URL-t kell megadni az átirányításhoz

en: Redirect URL
hu: Átirányított URL

en: Disable auto-formatting
hu: Automatikus formázás

en: Auto-Formatting
hu: Automatikus formázás

en: Message
hu: Üzenet

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Text
hu: Szöveg

en: Confirmation Type
hu: Visszajelzés típusa

en: Confirmation Name
hu: Visszajelzés neve

en: Confirmations
hu: Visszajelzések

en: Upload unsuccessful
hu: Sikeres feltöltés

en: Failed to move uploaded file.
hu: Nem sikerült mozgatni a feltöltött fájlt.

en: Failed to open output stream.
hu: Nemsikerült megnyitni a stream kimenetét

en: Failed to open input stream.
hu: Nem sikerült megnyitni a stream-et.

en: Failed to open temp directory.
hu: Nem sikerült megnyitni a könyvtárt

en: Failed to upload file.
hu: Nem sikerült a fájlfeltöltés

note: translators: deleted text
en: [deleted]
hu: [törölve]

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
hu: Mentés és folytatás később

en: Embed URL
hu: URL beágyazása

en: IP Address
hu: IP cím

en: Other Data
hu: Más

en: Select/Deselect All
hu: Nincs kijelölés

en: Export
hu: Exportálás

en: Fields
hu: Mezők

en: Created By
hu: Készítette: (Felhasználói Id)

en: Identification Field
hu: Értesítés törölve.

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
hu: Először termék mezőt kell az űrlaphoz hozzáadni

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Internal Error
hu: Belső hiba

en: Not implemented
hu: Nem megvalósított

en: Not found
hu: Nemtalálható

en: Bad request
hu: Hibás kérés

en: Forbidden
hu: Tiltott

en: Permission denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Not authorized
hu: Nem ellenőrzött

en: Entries deleted successfully: %d
hu: A bejegyzések sikeresen törölve: %d

en: Form updated successfully
hu: Az űrlap sikeresen frissítve

en: Forms updated successfully
hu: Az úrlapok sikeresen frissítve

en: Success
hu: Sikeres

en: Entries updated successfully
hu: Bejegyzések sikeresen frissítve

en: Forms deleted successfully: %d
hu: Feed sikeresen törölve: %d

en: Feeds updated: %d
hu: Feed frissítve: %d

en: Feeds deleted successfully: %d
hu: Feed sikeresen törölve: %d

en: Show/hide QR Code
hu: QR kód megjelenítése / elrejtése

en: Permalinks are not in the correct format.
hu: A Permalinkek nem megfelelő formátumúak

en: QR Code
hu: QR Kód

en: Private API Key
hu: Privát API kulcs

en: Public API Key
hu: Publikus API kulcs

en: API Keys
hu: API Kulcsok

en: Enable access to the API
hu: API hozzáférés engedélyezése

en: Requirements check
hu: Feltételek vizsgálata

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
hu: A Gravity Forms API engedélyezi a fejlesztőknek hogy kapcsolódjanak JSON REST API val.

en: Gravity Forms API Settings
hu: Gravity Forms API beálíltások

en: Update
hu: Frissítés

en: Add
hu: Új hozzáadása

en: Consumer Secret
hu: Ügyfélszolgálat

en: Consumer Key
hu: Fogyasztási Cikkek

en: The API key provided does not have read permissions.
hu: Ennek az űrlapnak nincs olvasatlan bejegyzése.

en: The entry has already been deleted.
hu: Ez az elem törölve.

en: Error retrieving notes.
hu: Hiba a cím frissítésekor

en: Whether the entry has been read.
hu: Bejegyzés megjelölése olvasatlanként

en: The Form ID for the entry.
hu: Az űrlap ehhez a bejegyzéshez nem található

en: Missing entry JSON
hu: Hiányzó bejegyzés id

en: The field values.
hu: Ez a mező kötelező.

en: Form not found.
hu: Űrlap nem található

en: The form has already been deleted.
hu: Ez az elem törölve.

en: Invalid form id.
hu: Érvénytelen űrlap objektum

en: Unique identifier for the feed.
hu: Nincs bejegyzés ehhez az űrlaphoz

en: Missing feed meta
hu: Hinyázó űrlap id

en: Missing feed JSON
hu: Hinyázó űrlap id

en: Entry updated successfully
hu: Bejegyzés sikeresen frissítve

en: Never Accessed
hu: Soha nem használt

en: Last Access
hu: Vezeték név

en: Permissions
hu: Hozzáférés megtagadva

en: User
hu: Felhasználó

en: Create A Form
hu: Űrlap létrehozása

en: Installation Complete
hu: Beálíltás befejezve

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
hu: Gratulálunk! Kattints az Űrlap létrehozása gombra a kezdéshez.

en: Global Settings
hu: Általános beállítások

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
hu: Védd az űrlap bejegyzéseidet az Akismet-el.

en: Akismet Integration
hu: Akismet Integráció

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
hu: Kapcsold ezt BE, hogy megakadályozd az idegen scriptek működését a Gravity Forms admin oldalain, ezzel is csökentve a hibalehetőségeket más sablonokkal és bővítményekkel.

en: Off
hu: Ki

en: On
hu: Be

en: Select a Currency
hu: Válassz pénznemet

en: Back
hu: Vissza

en: Next
hu: Következő

en: Please accept the terms
hu: Kérjük fogadd el a feltételeket

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
hu: Érvénytelen vagy lejárt kulcs: Kérjük ellenőrizd, hogy a kulcs nincs-e lejárva és érvényes-e.

en: Please enter a valid license key.
hu: Kérjük add meg a licensz kulcsot

en: License Key
hu: Licensz kulcs

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
hu: Kérjük add meg a licensz kulcsot

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
hu: Ha nem adsz meg érvényes licensz kulcsot, nem tudod  majd a fontos frissítéseket, bug javításokat és biztonsági javításokat letölteni. Ez pedig rendkívüli biztonsági rést okozhat az oldaladon.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
hu: Add meg a Gravity Forms licensz kulcsodat itt. A licensz kulcs biztosítja a hozzáférést a frissítésekhez és a kiegészítőkhöz, valamint a támogatáshoz. A licensz kulcsodat a My Account menüpont alatt találod a %sGravity Forms%s oldalon.

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Please accept the terms.
hu: Kérjük fogadd el a feltételeket

en: Background Updates
hu: Automatikus frissítések

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
hu: Ha kikapcsolod az automata frissítéseket azzal kockáztatod hogy nem lesz minden friss.

en: Are you sure?
hu: Biztos vagy benne?

en: Turn off background updates
hu: Automatikus frissítések kikapcsolása

en: Keep background updates enabled
hu: Automatikus frissítések engedélyezése

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
hu: A frissítés csak akkor elérhető ha érvényes licensz kulcsot megadsz.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
hu: Az automatikus frissítés most aktív, de ki is kapcsolhatod itt. Csak akkor ajánlott a kikapcsolása, ha kifejezetten manuálisan akarod frissíteni az új verziókat.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
hu: A Gravity Forms automatikusan letölti a fontos frissítéseket és hibajavításokat. A frissítések nagyon fontosak, hogy a WordPress weboldalad biztonságban legyen.

en: Welcome to Gravity Forms
hu: Üdvözöl a Gravity Forms

en: There was a problem while inserting the field values
hu: Valami hiba történt a Feed érték beillesztése közben

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
hu: Hiba keletkezett, miközben a bejegyzés egyik értékét próbáltuk frissíteni.

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
hu: Valami hiba lépett fel az bejegyzés végrehajtásakor. Kérjük lépj kapcsolatba a támogatással.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Active
hu: Aktív

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Post Payment Actions
hu: Fizetendő összeg

en: Process %s feed only when payment is received.
hu: Feed %s alkalmaztása ha a fizetés megérkezett.

en: Invalid value
hu: Érték megadása

en: To get started, please configure your %s.
hu: A kezdéshez kérjük állíts be egy %s

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
hu: Még nincs egy űrlap sem beállítva. Gyerünk  csinálj egyet: %screate one%s

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hu: \'Mégse\' gomb a megszakításhoz, \'OK\' gomb a törléshez.

en: WARNING: You are about to delete this item.
hu: FIGYELEM:  Törölni fogod ezt az elemet.

en: Duplicate
hu: Duplikálás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
hu: Valami hiba történt a Feed freissítés közben. Kérjük nézd át a hibákat és próbáld újra.

en: Feed updated successfully.
hu: Feed sikeresen frissítve

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
hu: Nincs jogod törölni ezt az űrlapot

en: Feed Settings
hu: Feed beállítások

en: %s Feeds
hu: %s Feed

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Copy %d
hu: Másolat %d

en: Copy 1
hu: Másolat 1

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
hu: Nincs jogod letörölni a Gravity Forms űrlap modult.

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
hu: FIGYELEM! Az összes %s beállítás el fog veszni. Ez nem visszavonható. 'Ok' törlés, 'Mégse' megszakítás.

en: Uninstall %s Add-On
hu: Kiegészítő %s eltávolítása

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
hu: Nincs jogod törölni ezt a bejegyzést.

en: Warning
hu: Figyelem

en: Uninstall %s
hu: Eltávolítás %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
hu: %s sikeresen törölve. Újra aktíválhatod a %splugins page%s. oldalon.

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
hu: Ez a kiegészítő frissítésre szorul. Kérjük vedd fel a kapcsolatot a rendszer gazdával.

en: You don't have adequate permission to view this page
hu: Nincs jogod megnézni ezt az oldalt

en: Validation Error
hu: Ellenőrzési hiba

en: Add Custom Key
hu: Addj hozzá egyedi kulcsot

en: Please add a %s field to your form.
hu: Kérjük add a %s mezőt az űrlaphoz.

en: %s settings updated.
hu: %s Beállíások

en: Field type '%s' has not been implemented
hu: Mező típus '%s' nem végrehajtható.

en: %s Settings
hu: %s Beállíások

en: Gravity Forms Add-Ons
hu: Gravity Forms

en: Results Page
hu: Találatok

en: Add-On Settings
hu: Feed beállítások

en: Add-On Page
hu: Kiegészítők

en: Uninstall
hu: Törlés

en: GF Add-Ons
hu: Kiegészítők

en: Show more
hu: Több megjelenítése

en: Latest values:
hu: érték megjelenítése

en: Item
hu: Elem

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Choice
hu: Választás

en: No entries for this field
hu: Nincs bejegyzés ehhez az űrlaphoz

en: No results
hu: Nincs találat

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
hu: Valami hiba lépett fel az bejegyzés végrehajtásakor. Kérjük lépj kapcsolatba a támogatással.

en: No results.
hu: Nincs eredmény.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
hu: A dátum intervallum opcionális. Ha nem adod meg nem lesz figyelembe véve.

en: This form does not have any fields that can be used for results
hu: Ez az űrlap nem tartalmaz mezőket amit használni tudnál a találatokhoz.

en: Clear
hu: Törlés

en: Apply filters
hu: Szűrő érvényesítése

en: End
hu: Befejezés

en: Start
hu: Kezdés

en: Date Range
hu: Dátum intervallum

en: Filters
hu: Szűrők

en: Results
hu: Találatok

en: View results generated by this form
hu: Az űrlap eredményeinek megtekintése

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
hu: Hiba az eredmények lekérésében. A hiba állandó, kérjük lépj kapcsolatba a támogatással.

en: Results Filters
hu: Találatok a szűrésre

en: Go to the last page
hu: Ugrás az utolsó oldalra

en: Go to the next page
hu: Ugrás a következő oldalra

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
hu: %1$s a %2$s -ból/ből

en: Go to the previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: Go to the first page
hu: Ugrás az első oldalra

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
hu: Nincs eladás a megadott dátum intervallumban.

en: sales
hu: eladások

en: sale
hu: eladás

en: Cancel Subscription
hu: Feliratkozás törlése

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
hu: Ez a feliratkozás nem törölhető. Kérjük próbáljd újra később.

en: Canceled
hu: Törölve

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
hu: FIGYELEM! Ez a feliratkozás törölve lesz. Ez nem visszavonható. 'Ok' a feliratkozás törléséhez, 'Mégse' a megszakítás

en: Payment Method
hu: Fizetési mód

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
hu: Egyik

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
hu: Válaszd ki, hogy miként szeretnéd az eladási adatokat megjeleníteni.

en: View
hu: Megtekint

en: Monthly
hu: Havi

en: Weekly
hu: Heti

en: Daily
hu: Napi

en: Oct
hu: Okt

en: Sep
hu: Szep

en: Jul
hu: Júl

en: Jun
hu: Jún

en: May
hu: Május

en: Apr
hu: Ápr

en: Mar
hu: Már

en: Week
hu: Hét

en: Refunds
hu: Visszatérítés

en: Recurring Payments
hu: Ismétlődő kifizetések

en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

en: Orders
hu: Vásárlások

en: Revenue
hu: Bevétel

en: There aren't any transactions that match your criteria.
hu: Nem található tranzakció a kiválasztott feltételek alapján.

en: orders
hu: vásárlások

en: subscriptions
hu: feliratkozások

en: Last 30 Days
hu: Utolsó 30 nap

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Today
hu: Ma

[ctx: metabox title]
en: Filter
hu: Szűrő

[ctx: toolbar label]
en: Sales
hu: Értékesítés

en: Select a product field
hu: Válassz termék mezőt

en: year(s)
hu: év

en: month(s)
hu: hónap

en: week(s)
hu: hét

en: day(s)
hu: nap

en: Sample Option
hu: Minta opció

en: Enter an amount
hu: Add meg az összeget

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
hu: Ha a feltétel engedélyezve van, az űrlap feliratkozás csak akkor lesz elküldve a fizetési átjárónak, ha a feltétel igaz. Ha letiltod ezt, akkor minden feliratkozás el lesz küldve a fizetési átjárónak.

en: Conditional Logic
hu: Feltételes mód

en: Options
hu: Opciók

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
hu: Párosítsd össze az űrlap mezőket a meglévő mezőkkel.

en: Billing Information
hu: Számlázási információk

en: Other Settings
hu: Egyéb beállítások

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
hu: Válaszd ki hogy melyik mezőt szeretnéd kifizettetni, vagy válaszd ki az 'Űrlap összesen' mezőt, hogy összes ár mezőt kifizettesd.

en: Payment Amount
hu: Fizetendő összeg

en: Products &amp; Services Settings
hu: Termékek és Szolgáltatások

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
hu: Próba időszak engedélyezése. A felhasználó nem lesz megterhelve a feliratkozás összegével amíg a próba időszak le nem jár.

en: Trial Period
hu: Próba időszak

en: Trial
hu: Próba

en: Setup Fee
hu: Belépési díj

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
hu: Válaszd ki hogy hányszor ismétlődjön a kifizetés. Minden Kifizetési intervallum végén annyiszor történik meg újra a kifizetés a bankkártyáról, ahányszor  itt megadod (a felhasználó törölheti a feliratkozását)

en: infinite
hu: végtelen

en: Recurring Times
hu: Kifizetési intervallum

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
hu: Add meg a feliratkozási periódust. Ez határozza meg mennyi időre szól a feliratkozás.

en: Billing Cycle
hu: Feliratkozási periódus

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
hu: Válaszd ki hogy melyik mező adja meg a feliratkozás összegét, vagy válaszd ki az 'Űrlap összesen' mezőt, hogy összes ár mezőt kifizettesd.

en: Recurring Amount
hu: Feliratkozási összeg

en: Subscription Settings
hu: Feliratkozás adatok

en: Select a transaction type.
hu: Válassz tranzakció típust.

en: Select a transaction type
hu: Válassz tranzakció típust

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
hu: Addj meg egy egyedi feed nevet.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
hu: Feed létrehozása előtt hozzá kell adnod egy Hitelkártya mezőt az űrlapodhoz. Gyerünk, %sadj hozzá egyet%s!

en: Form Total
hu: Űrlap összesen

en: Unsupported transaction type
hu: Nem támogatott tranzakció

en: Donations
hu: Támogatás

en: Products and Services
hu: Termékek és Szolgáltatások

en: Subscription
hu: Feliratkozás

en: Amount
hu: Összeg

en: Transaction Type
hu: Tranzakció típusa

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
hu: A feliratkozás lejárt. Feliratkozás Id: %s.

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
hu: A feliratkozás létrehozva. Feliratkozási Id: %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
hu: A feliratkozás kifizetése sikertelen. Összeg: %s. Feliratkozás Id: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
hu: A feliratkozás kifizetve. Összeg: %s. Feliratkozási Id: %s

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
hu: A feliratkozás létrehozva. Feliratkozási Id: %s.

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
hu: Az engedély lejárt. Tranzakciós Id: %s

en: Payment has failed. Amount: %s.
hu: A fizetés sikertelen. Összeg: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
hu: A kifizetés visszatérítve. Összeg: %s. Tranzakciós Id: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
hu: A kifizetés sikeres végrehajtva. Összeg: %s. Tranzakciós Id: %s.

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
hu: A kifizetés visszatérítve. Összeg: %s. Tranzakciós Id: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
hu: A fizetés várakozik. Összeg: %s. Tranzakciós Id: %s.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
hu: Ez a webhook már feldölgozva. (Esemény Id: %s)

en: options:
hu: opciók:

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
hu: A feliratkozást nem sikerült létrehozni. Az oka: %s

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
hu: Nem sikerült végrehajtani  %s. Az oka: %s.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
hu: %s sikeresen végrehajtva. Összeg: %s. Tranzakciós Id: %s

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
hu: A fizetést nem sikerült létrehozni. Az oka: %s

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
hu: Frissítheted a legutolsó verzióra automatikusan, vagy le is töltheted kézzel a frissítést. %sAutomatikus frissítés%s %sKézi letöltés%s

en: Your version of %s is up to date.
hu: A Te verziód %s naprakész.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
hu: Új %1$s verzió elérhető. %s.

en: View version %s details
hu: Új verzió %s részletei

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
hu: Oops!! Valami nem jó. %sKérjük próbáld újra, vagy %slépj kapcsolatba velünk.%s.

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
hu: Gravity Forms űrlap %s szükséges. Aktíváld most vagy %svedd meg!%s

en: Form Settings
hu: Beállítások

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
hu: Érvénytelen vagy lejárt kulcs: Kérjük ellenőrizd, hogy a kulcs nincs-e lejárva és érvényes-e.

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
hu: Érényes kulcs: a licensz kulcsod érvényes.

en: Invalid or Expired.
hu: Érvénytelen űrlap objektum

en: Valid
hu: Érvényes kitöltés

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
hu: Valami hiba lépett fel a licensz kulcs érvényesítésekor. Gravity Forms űrlapok tovább is használható lesz de a frissítés nem fog működni. Kérjük vedd fel a kapcsolatot a támogató csapattal.

en: Help
hu: Segítség

en: Migrating entry notes.
hu: Hiányzó bejegyzés id

en: Entry details migrated.
hu: Bejegyzés törölve.

en: Forms migrated.
hu: Űrlap duplikálva.

en: Migrating forms.
hu: Űrlap létrehozása...

en: Body
hu: Szövegtörzs

en: Page
hu: Oldal

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Confirm Email
hu: Email megadása újból

en: Enter Email
hu: Email megadása

en: Your emails do not match.
hu: A megadott Email címek nem egyeznek.

en: Please enter a valid email address.
hu: Valós Email címet kell megadni.

en: Tags
hu: Címkék

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
hu: Ez a HTML helyfoglaló. A HTML tartalom nem jelenik meg az admin felületen. Nézd meg az előnézetet ha látni szeretnéd.

en: HTML Content
hu: HTML tartalom

en: Other
hu: Más

en: Radio Buttons
hu: Rádió gombok

en: Option
hu: Opció

en: Remove this row
hu: Sor tölrése

en: Add a new row
hu: Másik sor hozzáadása

en: Add another row
hu: Másik sor hozzáadása

en: Remove row {0}
hu: Sor tölrése

en: List
hu: Lista

en: Paragraph Text
hu: Többsoros szöveg

en: Caption
hu: Felirat

en: Alternative Text
hu: Alternatív Szöveg

en: File
hu: Fájl

en: delete
hu: törlés

en: Accepted file types: %s.
hu: Engedélyezett fájl típusok: %s.

en: Post Image
hu: Cikk kép

en: Are you sure you want to remove this item?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt az elemet?

en: Drop Down
hu: Lenyíló lista

en: Click to view
hu: Megtekintéshez kattints

en: View the image
hu: Bejegyzés megtekintése

en: %d files
hu: %d fájlok

en: View file
hu: Megtekint

en: Delete file
hu: Fájl törlése

en: Download file
hu: Fájl letöltése

en: Select files
hu: Válassz fájlt

en: Drop files here or
hu: Dobd a fájlt ide, vagy

en: Allowed Files
hu: Engedélyezett fájlok

en: Accepted file types: %s
hu: Engedélyezett fájl típusok: %s.

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
hu: A feltöltött fájl típus nem engedélyezett. A következők egyikének kell lennie: %s

en: The uploaded file type is not allowed.
hu: A feltöltött fájl típus nem engedélyezett.

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
hu: Valami hiba történ a fájl feltöltése közben. Hiba kód: %d

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
hu: A fájl elérte a feltöltési méretet. Maximum méret: %dMB

en: File Upload
hu: Fájl feltöltés

en: Single Line Text
hu: Egysoros szöveg

en: Section
hu: Szekció

en: Checked
hu: Jelölőnégyzetek

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: California
hu: Kalifornia

en: Alaska
hu: Alaszka

en: Yemen
hu: Jemen

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Sweden
hu: Svédország

en: Sudan
hu: Szudán

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Spain
hu: Spanyolország

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: Somalia
hu: Szomália

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Romania
hu: Románia

en: Portugal
hu: Portugália

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Papua New Guinea
hu: Pápua-Új-Guinea

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Oman
hu: Omán

en: Norway
hu: Norvégia

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Nicaragua
hu: Nikaragua

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Morocco
hu: Mozambik

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Mauritius
hu: Mauríciusz

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Libya
hu: Líbia

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Japan
hu: Japán

en: Jamaica
hu: Jamaika

en: Italy
hu: Olaszország

en: Israel
hu: Izrael

en: Ireland
hu: Írország

en: Iraq
hu: Irak

en: Iran
hu: Irán

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iceland
hu: Izland

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Greenland
hu: Grönland

en: Greece
hu: Görögország

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Ghana
hu: Ghána

en: Germany
hu: Németország

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: France
hu: Franciaország

en: Finland
hu: Finnország

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Estonia
hu: Észtország

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Dominica
hu: Dominika

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Denmark
hu: Dánia

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Cuba
hu: Kuba

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Congo, Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: China
hu: Kína

en: Chad
hu: Csád

en: Central African Republic
hu: Közép-afriaki Köztársaság

en: Cabo Verde
hu: Cape Verde

en: Canada
hu: Kanada

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Brazil
hu: Brazília

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Belarus
hu: Belorusszia

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Austria
hu: Ausztria

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Armenia
hu: Örményország

en: Argentina
hu: Argentína

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: American Samoa
hu: Amerikai Samoa

en: Algeria
hu: Algéria

en: Albania
hu: Albánia

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Province
hu: Megye

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Canadian
hu: Kanadai

en: ZIP Code
hu: Irányítószám

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: State / Province / Region
hu: Állam / Megye / Régió

en: ZIP / Postal Code
hu: Irányítószám

en: Address Line 2
hu: Cím 2. sor

en: Street Address
hu: Utca, házszám (emelet, ajtó)

en: Zip Code
hu: Irányítószám

en: Suffix
hu: Utótag

en: Last
hu: Keresztnév

en: Middle
hu: Középső név

en: First
hu: Vezetéknév

en: Prefix
hu: Előtag

en: Name
hu: Név

en: Price:
hu: Ár:

en: Qty:
hu: Menny.:

en: Price
hu: Ár

en: An example of reCAPTCHA
hu: Really Simple CAPTCHA

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
hu: A reCAPTCHA megadása hibás. Kérlek próbáld újra!

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
hu: A CAPTCHA megadása hibás. Menj vissza és próbáld újra.

en: Click to select...
hu: Válassz...

en: Multi Select
hu: Több választás

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
hu: ÉÉÉÉ

[ctx: Abbreviation: Day]
en: DD
hu: NN

[ctx: Abbreviation: Month]
en: MM
hu: HH

en: yyyy.mm.dd
hu: év-hónap-nap

en: yyyy-mm-dd
hu: év-hónap-nap

en: yyyy/mm/dd
hu: év-hónap-nap

en: Day
hu: Nap

en: Please enter a valid date.
hu: Kérjük adj meg érvényes dátumot.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
hu: Kérjük adj meg érvényes dátum formát (%s).

en: Date
hu: Dátum

en: PM
hu: DU

en: AM
hu: DE

[ctx: Abbreviation: Minutes]
en: MM
hu: HH

en: HH
hu: ÓÓ

en: Please enter a valid time.
hu: Valós időt kell megadni.

en: Time
hu: Idő

en: Excerpt
hu: Kivonat

en: Hide Password
hu: Jelszó elrejtése

en: Show Password
hu: Jelszó megjelenítése

en: Confirm Password
hu: Jelszó megadása újból

en: Enter Password
hu: Jelszó megadása

en: Strength indicator
hu: Jelszóerősség kijelzése

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
hu: A jelszó nem elég erős. %s Tipp: Hogy elég erős jelszó legyen, használj kis és nagybetűket, számokat és speciális karaktereket mint ezek ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
hu: A két jelszó nem egyezik.

en: Password
hu: Jelszó

en: Add a %s field to your form.
hu: Kérjük add a %s mezőt az űrlaphoz.

en: Custom Field
hu: Egyedi mező

en: Please enter a valid number.
hu: Valós időt kell megadni.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
hu: Kérjük adj meg érvényes dátum formát (%s).

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
hu: Kérjük adj meg érvényes dátum formát (%s).

en: Please enter a valid quantity
hu: Kérjük adj meg érvényes  mennyiséget

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
hu: Kérjük adj meg érvényes mennyiséget. A mennyiségben nem lehet tizedes.

en: Number
hu: Szám

en: Title
hu: Cím

en: Total
hu: Összesen

en: Product
hu: Termék

en: Category
hu: Kategória

en: Expiration Year
hu: Lejárati év

en: Expiration Month
hu: Lejárati hónap

en: Cardholder Name
hu: Kártyabirtokos neve

en: Security Code
hu: Biztonsági kód

en: Year
hu: Év

en: Month
hu: Hónap

en: Expiration Date
hu: Lejárati dátum

en: Card Number
hu: Kártya sázma

en: Only digits are allowed
hu: Csak számok vannak engedélyezve

en: Supported Credit Cards:
hu: Támogatott bankkártyák:

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
hu: Ez az oldal nem biztonságos. Kérjük ne add meg a valós bankkártya számodat! Ezt a mezőt csak tesztelésre használd.

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
hu: nem engedélyezett. Kérjük adj meg egy engedélyezett kártyat típust.

en: Invalid credit card number.
hu: Érvénytelen bankkártya szám.

en: Please enter your card's security code.
hu: Kérjük add meg a bankkártya biztonsági kódot.

en: Please enter your credit card information.
hu: Kérjük add meg a bankkártya információkat.

en: Credit Card
hu: Bankkártya

en: Website
hu: Weboldal

en: Please enter a valid amount.
hu: Kérjük adj meg érvényes összeget.

en: International
hu: Nemzetközi

en: Phone format:
hu: Telefonszám megjelenítése:

en: Phone
hu: Telefon

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: %d of %d items shown. Edit field to view all
hu: Megjelenítve %d db a %d elemből. Szerkeszd a mezőt hogy az összeset lásd

en: Deselect All
hu: Nincs kijelölés

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: You must select a valid minute.
hu: Érvényes URL-t kell megadni az átirányításhoz

en: You must select a valid hour.
hu: Érvényes URL-t kell megadni az átirányításhoz

en: Open Date Picker
hu: Dátum választó

en: Add Custom Value
hu: Addj hozzá egyedi kulcsot

en: Add Custom
hu: Addj hozzá egyedit

en: Entry Meta
hu: Bejegyzések listája

en: Form Title
hu: Űrlap neve

en: Source Url
hu: Forrás URL

en: User IP
hu: Felhasználó IP címe

en: Entry Date
hu: Bejegyzés dátuma

en: Entry ID
hu: Bejegyzés ID

en: Entry Properties
hu: Bejegyzések listája

en: Selected
hu: Kiválasztott

en: Full
hu: Teljes

en: Form Fields
hu: Űrlap mezők

en: Select a %s Field
hu: Válassz %s mezőt

en: Select a Field
hu: Válassz mezőt

en: Address (Country)
hu: Cím (ország)

en: Country
hu: Ország

en: Address (Zip / Postal Code)
hu: Cím (irányítószám)

en: Zip
hu: Irányítószám

en: Address (State / Province)
hu: Cím (állam / tartomány)

en: State
hu: Állam

en: Address (City)
hu: Cím (Város)

en: City
hu: Város

en: Address (Address Line 2)
hu: Cím (2. címsor)

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Address (Street Address)
hu: Cím (utca, házszám)

en: Address
hu: Cím

en: Name (Last)
hu: Név (utolsó)

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Name (First)
hu: Név (első)

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Custom Value
hu: Egyedi mező

en: Value
hu: Érték

en: Custom Key
hu: Addj hozzá egyedi kulcsot

en: Key
hu: Kulcs

en: Form Field
hu: Űrlap mező

en: Field
hu: Mező

en: Enable Condition
hu: Feltétel engedélyezése

en: Process this feed if
hu: Feed alkalamzása ha

en: Enter value
hu: Érték megadása

en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
hu: Kérjük adj meg valós email címet az összes kiemelt folyamt szabályba feljebb

en: Send to
hu: Címzett

en: Remove This Rule
hu: Sor tölrése

en: Add Another Rule
hu: Másik sor hozzáadása

en: ends with
hu: ezzel végződik

en: starts with
hu: ezzel kezdődik

en: contains
hu: tartalmazza

en: less than
hu: kisebb mint

en: greater than
hu: nagyobb mint

en: is not
hu: nem

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
hu: Hogy használd ezt a folyamat szabályt, a mezőnek codintional logic típusunak kell  lennie.

en: This field is required.
hu: Ez a mező kötelező.

en: Submit
hu: Elküld

en: Invalid selection.
hu: Érvénytelen kijelölés.

en: Access denied.
hu: Hozzáférés megtagadva

en: There was an error while saving your settings.
hu: Valami hiba történt az űrlap mentése közben.

en: Settings updated.
hu: Beállítások frissítve.

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Insert Form
hu: Űrlap beillesztése

en: Update Form
hu: Űrlap frissítése

en: Advanced Options
hu: Haladó opciók

en: Enable logging
hu: Naplózás engedélyezése

en: delete log
hu: napló törlése

en: view log
hu: napló megtekintése

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Invalid log file.
hu: Érvénytelen naplófájl.

en: Log file could not be deleted.
hu: Az űrlapod nem található

en: There was an error while inserting a feed
hu: Valami hiba lépett fel amikor az űrlapot beillesztettük.

en: Feed id %s not found
hu: A Feed %s nem található

en: Feed not found
hu: Feed nem található

en: There was an error while processing the form:
hu: Valami hiba történt a űrlap alkalmazása közben:

en: Your form could not be found
hu: Az űrlapod nem található

en: Missing note id
hu: Hiányzó bejegyzés id

en: Invalid note format
hu: Érvénytelen űrlap objektum

en: Invalid note
hu: Megjegyzés csatolása

en: Invalid or empty note
hu: Érvénytelen űrlap objektum

en: Note not found
hu: Feed nem található

en: Invalid entry id: %s
hu: Érvénytelen bejegyzés id: %s

en: There was a problem while inserting the entry properties
hu: Valami probléma lépett fe, mikozben a bejegyzés tulajdonságait frissítettük

en: The form id must be specified
hu: Az űrlap id-t meg kell adni

en: The entry object must be an array
hu: Ennek a bejegyzés objektumnak tömbnek (array) kell lennie

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
hu: Hiba keletkezett, miközben a bejegyzés egyik értékét próbáltuk frissíteni.

en: There was a problem while updating the field values
hu: Hiba keletkezett a mezők frissítése közben.

en: There was a problem while updating the entry properties
hu: Valami probléma lépett fe, mikozben a bejegyzés tulajdonságait frissítettük

en: The form for this entry does not exist
hu: Az űrlap ehhez a bejegyzéshez nem található

en: Entry not found
hu: Bejegyzés nem található

en: Missing entry id
hu: Hiányzó bejegyzés id

en: Entry with id %s not found
hu: Bejegyzés ezzel az id-vel: %s nem található

en: There was a problem while inserting the form
hu: Valami hiba lépett fel amikor az űrlapot beillesztettük.

en: The form fields are missing
hu: Az űrlap cím hiányzik.

en: The form title is missing
hu: Az űrlap cím hiányzik

en: Invalid form objects
hu: Érvénytelen űrlap objektumok

en: Error updating title
hu: Hiba a cím frissítésekor

en: Error updating form notifications
hu: Hiba az űrlap értesítések frissítésekor

en: Error updating form confirmations
hu: Hiba az űrlap jóváhagyásakor

en: Error updating form
hu: Hiba az űrlap frissítésekor

en: Form not found
hu: Űrlap nem található

en: Missing form id
hu: Hinyázó űrlap id

en: Invalid form object
hu: Érvénytelen űrlap objektum

en: Form with id: %s not found
hu: Az űrlap ezzel az Id-vel: %s nem található

en: Reject Request
hu: Kérés elutasítása

en: Request Control
hu: Szerkesztés kérése

en: Take Over
hu: Lefoglalás

en: Your request has been sent to %s.
hu: A kérés elküldve neki: %s.

en: Your request was rejected
hu: A kérésed elutasítva

en: Error
hu: Hiba

en: Request again
hu: Kérés újraküldése

en: No response
hu: Nincs válasz

en: Pending
hu: Várakozás

en: You now have control
hu: Most már tiéd a kontroll

en: %s has requested permission to take over control.
hu: %s hozzáférést kért ehhez az űrlaphoz, át szeretné venni a szerkesztését.

en: %s has taken over and is currently editing.
hu: %s le van foglalva és jelenleg szerkesztés alatt.

en: %s is currently editing
hu: %s jelenleg szerkesztés alatt

en: Cancel
hu: Mégse

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
hu: Ez az oldal jelenleg lezárva. Kattints a "Szerkesztés kérése" gombra, hogy %s tudja hogy szeretnéd ezt szerekszteni.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
hu: Ez a beállítás jelenleg lezárva. Kattints a "Szerkesztés kérése" gombra, hogy %s tudja hogy szeretnéd ezt szerekszteni.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
hu: %s hozzáférést kért ehhez a beállításhoz, át szeretné venni a szerkesztését.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
hu: Ez az űrlap beállítás jelenleg lezárva. Kattints a "Szerkesztés kérése" gombra, hogy %s tudja hogy szeretnéd ezt szerekszteni.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
hu: %s hozzáférést kért ehhez az bejegyzéshez, át szeretné venni a szerkesztését.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
hu: %s le van foglalva és jelenleg szerkesztés alatt.

en: %s is currently editing this entry
hu: %s jelenleg szerkesztés alatt

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
hu: Ez a bejegyzés jelenleg lezárva. Kattints a "Szerkesztés kérése" gombra, hogy %s tudja hogy szeretnéd ezt szerekszteni.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
hu: %s hozzáférést kért ehhez az űrlaphoz, át szeretné venni a szerkesztését.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
hu: %s le van foglalva és jelenleg szerkesztés alatt.

en: %s is currently editing this form
hu: %s jelenleg szerkesztés alatt

en: Accept
hu: Elfogadás

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
hu: Ez az űrlap jelenleg lezárva. Kattints a "Szerkesztés kérése" gombra, hogy %s tudja hogy szeretnéd ezt szerekszteni.

en: Parent
hu: Szülő

en: Database upgraded successfully.
hu: Feed sikeresen frissítve

en: Table has not been upgraded successfully.
hu: Feed sikeresen frissítve

en: Background updates
hu: Automatikus frissítés

en: Currency
hu: Pénznem

en: No-Conflict Mode
hu: Nincs-konfliktus mód

en: Output HTML5
hu: HTML5 használata

en: Output CSS
hu: Saját CSS fájl használata

en: Not writable
hu: Nembiztos

en: Writable
hu: Letiltva

en: Upload folder
hu: Fájl letöltése

en: New version %s available.
hu: Új verzió %s részletei

en: WordPress (Local) Timezone
hu: WordPress verzió

en: Date and Time
hu: Dátum intervallum

en: Database Collation
hu: Kalkuláció engedélyezése

en: Gravity Forms requires MySQL 5 or above.
hu: A Gravity Forms Űrlap használatához minimum MySQL 5 verzió kell.

en: Loaded Extensions
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Mbstring Enabled
hu: Engedélyezve

en: Mcrypt Enabled
hu: Engedélyezve

en: version
hu: verzió

en: cURL Enabled
hu: Engedélyezve

en: Maximum Input Variables
hu: Maximum karakter

en: Maximum Post Size
hu: Maximum fájl méret

en: Maximum File Uploads
hu: Fájl feltöltés

en: Maximum File Upload Size
hu: Maximum fájl méret

en: Maximum Execution Time
hu: Maximum fájl méret

en: Version
hu: Verzió

en: Network Active Plugins
hu: Hálózati aktív bővítmények

en: Active Plugins
hu: Aktív bővítmények

en: Active Theme
hu: Aktív Sablon

en: Background tasks
hu: Automatikus frissítések

en: WordPress Alternate Cron
hu: WordPress verzió

en: WordPress Cron
hu: WordPress verzió

en: WordPress Debug Log
hu: WordPress verzió

en: WordPress Debug Mode
hu: WordPress verzió

en: WordPress Memory Limit
hu: WordPress verzió

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

en: WordPress Multisite
hu: WordPress verzió

en: WordPress Version
hu: WordPress verzió

en: Site URL
hu: Weboldal URL

en: Home URL
hu: Főoldal URL

en: WordPress Environment
hu: WordPress környezet

en: Log Files
hu: Naplófájlok

en: Database
hu: Adatbázis

en: Add-Ons
hu: Kiegészítők

en: Gravity Forms Environment
hu: Gravity Forms környezet

en: Upgrading Gravity Forms
hu: Gravity Forms törlése

en: complete.
hu: Készen van

en: Enter Your License Key
hu: Licensz kulcs megadása

en: There is a new version of Gravity Forms available.
hu: Új verzió elérhető a Gravity Forms űrlap modulhoz.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
hu: A Gravity Forms űrlapod naprakész

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
hu: %sRegisztráld%s a Gravity Forms űrlap modult, hogy megkapd az automatikus frissítéseket és támogatást. Licensz kulcsra van szükséged? %sVásárold meg most%s.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Description
hu: Leírás

en: You don't have permissions to view this page
hu: Nincs jogod megnézni ezt az oldalt.

en: System Status
hu: Rendszerállapot

en: Updates
hu: Frissítések

en: System Report
hu: Rendszer jelentés
